- Connectivity: Linux OS, REST APIs, MQTT, Ethernet, USB, Wi-Fi
- Performance: Industry-leading RFID read performance, edge computing
- Versions: R700v1 (Dual-Core 1 GHz A7), R700v2 (Dual-Core 1 GHz A53)
The Vulcan RFID LINE12 High Gain Antenna is a linear polarized antenna that is versatile, rugged, and highly efficient for a multitude of applications requiring maximum performance at wide read-ranges. Its IP65 rating makes the Vulcan RFID LINE12 antenna suitable for outdoor and industrial applications. Offering high gain and a narrow beam, this antenna is ideal for asset management, fleet management, warehouse and distribution centers, and applications where consistent read zone coverage is needed.
View Data SheetNeed help selecting the right antenna? Check out our antenna guide.
The Vulcan RFID LINE12 High Gain Antenna is rugged, high gain antenna suitable for outdoor and industrial applications where maximum read zone coverage is needed.
View Vulcan RFID Antennas Comparison GuideWe can supply you with ANY length custom cable with ANY type of connectors. If you don't see the cable you need, please contact us so we can assist you.
| Product Type: | Antenna |
|---|---|
| Operating Frequency: | FCC (902-928 MHz) |
| Polarization: | Linear Polarization |
| Gain: | 12 dBi |
| Max Read Distance: | Testing Recommended |
| Elevation Beamwidth: | Not Published |
| Azimuth Beamwidth: | Not Published |
| Connector Type: | N-Type Female (Connects to N-Type Male) |
| Cable: | Not Included |
| Mounting: | Four Threaded Studs |
| Dimensions: | 582 x 202 x 55.5 mm (22.9 x 7.95 x 2.19 in) |
| Weight: | 1.61 kg (3.55 lbs) |
| IP Rating: | IP 65 |
| Operating Temperature: | -40° to +85°C (-40° to +185°F) |