- Print Speed & Resolution: Up to 14 ips at 203/305 dpi, 6 ips at 609 dpi
- RFID Technology: UHF Gen 2 ISO/IEC 18000-6C with seamless encoding
- Durable Construction: Die-cast aluminum frame with metal casing
The Vulcan RFID Flash Micro On-Metal Label is designed specifically for reliable tagging on metal assets, such as high-value inventory, IT-assets, hospital equipment, work-in-process materials, and metallic consumables. These labels are equipped with a durable, double-sided adhesive that strongly adheres to challenging metal surfaces. These labels adhere to and perform consistently on curved metal surfaces and are designed to attach to metal assets with limited tagging area. Its thin, flexible design enables onsite printing and encoding, making it a cost-effective solution for field asset tagging. Powered by the high-performing Impinj Monza R6-P with 128 bits of EPC memory, the Flash Micro On-Metal Label is ideal for a wide range of industries.
Additional sizes and IC variations are available to meet your needs. Contact us today for more information.
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
Combining the printability of a barcode label with the powerful performance of RFID, the Vulcan Flash Micro On-Metal Label is a versatile option for tracking metal assets and tagging consumable metal products. At 45 x 18 mm (1.77 x 0.71 in), the Flash Micro is smaller in both dimensions when compared to the Vulcan Flash.
View Vulcan Flash On Metal Comparison Guide| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | ISO 18000-6C |
| Operating Frequency: | FCC (902-928 MHz), ETSI (865-868 MHz) |
| IC Type: | Impinj Monza R6-P |
| Memory: | EPC 128 Bits, User 32 Bits, TID 96 Bits |
| EPC Memory Content: | Unique, Auto-Serialized |
| Max Read Distance: | Testing Recommended |
| Applicable Surface Materials: | Metal and Metallic Substrates |
| Tag Form Factor: | Label Tag |
| Tag Materials: | Aluminum, PET |
| Recommended Ribbon: | Resin |
| Attachment Method: | Double-Sided Adhesive |
| Dimensions: | 45 x 18 x 1.4 mm (1.77 x 0.71 x 0.055 in) |
| Weight: | 1 g |
| Operating Temperature: | -40° to +85°C (-40° to 185°F) |