- Connectivity: Powered by USB via a computer
- Performance: Reads up to 150 tags per second
- Form Factor: 72 x 72 x 23 mm (2.83 x 2.83 x 0.91 in)
The Vulcan RFID Flash Classic On-Metal Label is designed specifically for reliable tagging on metal assets, such as high-value inventory, IT-assets, hospital equipment, work-in-process materials, and metallic consumables. These labels are equipped with a durable, double-sided adhesive that strongly adheres to challenging metal surfaces. These labels adhere to and perform consistently on curved metal surfaces and offer a large, printable surface for barcodes and human readable information. Its thin, flexible design enables onsite printing and encoding, making it a cost-effective solution for field asset tagging. Powered by the high-performing Impinj Monza R6-P with 128 bits of EPC memory, the Flash Classic On-Metal Label is ideal for a wide range of industries.
Additional sizes and IC variations are available to meet your needs. Contact us today for more information.
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
Combining the printability of a barcode label with the powerful performance of RFID, the Vulcan Flash Classic On-Metal Label is a versatile option for tracking metal assets and tagging consumable metal products. At 98 x 42 mm (3.86 x 1.65 in), the Flash Classic is longer and wider than the Vulcan Flash.
View Vulcan Flash On Metal Comparison GuideNote: This label comes standard on a roll with an outer diameter of 250 mm (9.84 in), which is too large to fit within standard industrial printers. Re-rolling may be required for use in the Zebra ZT411 On-Metal RFID Printer. Please contact us for assistance with compatible printer options.
| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | ISO 18000-6C |
| Operating Frequency: | FCC (902-928 MHz), ETSI (865-868 MHz) |
| IC Type: | Impinj Monza R6-P |
| Memory: | EPC 128 Bits, User 32 Bits, TID 96 Bits |
| EPC Memory Content: | Unique, Auto-Serialized |
| Max Read Distance: | Testing Recommended |
| Applicable Surface Materials: | Metal and Metallic Substrates |
| Tag Form Factor: | Label Tag |
| Tag Materials: | Aluminum, PET |
| Recommended Ribbon: | Resin |
| Attachment Method: | Double-Sided Adhesive |
| Dimensions: | 98 x 42 x 1.4 mm (3.86 x 1.65 x 0.055 in) |
| Weight: | 1 g |
| Operating Temperature: | -40° to +85°C (-40° to 185°F) |