- Length: 3.66 m (12 ft)
- Connectors: RP-TNC Male to SMA Male
- Cable Type: 195 Series Low-Loss Coaxial
The SlimLine A8065 Combo is a high performing and aesthetically pleasing Doorway Portal Application with absolutely no compromises on spatial dimension offering a 360° reading coverage. Its ultra-low profile and slim dimensions give it a snug fit into door frames, which makes the application particularly suitable for people/attendees tracking in conferences and other high foot traffic events. Mounted on the sides and the top of the door frame, the solution combines all three polarizations to achieve the best and densest reading range, regardless of tag orientation.
View Data SheetNeed help selecting the right antenna? Check out our antenna guide.
Offering a reliable 360° reading coverage regardless of the tag orientation, the Times-7 SlimLine A8065 Combo is the first Doorway Portal Application in the UHF RFID market to combine three different polarizations: vertical linear and horizontal linear mounted on the sides and dual linear mounted on top of a door frame.
We can supply you with ANY length custom cable with ANY type of connectors. If you don't see the cable you need, please contact us so we can assist you.
| Product Type: | Antenna |
|---|---|
| Operating Frequency: | FCC (902-928 MHz), ETSI (865-868 MHz) |
| Polarization: | Vertical & Horizontal Linear |
| Gain (Dual Linear Antenna): | Horizontal: 3 dBi, Vertical : 4 dBi |
| Gain (Horizontal Antenna): | 6 dBi |
| Gain (Vertical Antenna): | 7.5 dBi |
| Max Read Distance: | Testing recommended |
| Elevation Beamwidth: | Refer to datasheet |
| Azimuth Beamwidth: | Refer to datasheet |
| Connector Type Per Antenna: | SMA female side fly lead (connects to SMA male) |
| Cable (Dual Linear Antenna): | 2 x RG-316 Cable |
| Cable (Horizontal Antenna): | 1 x RG-316 Cable |
| Cable (Vertical Antenna): | 1 x RG-316 Cable |
| Mounting Per Antenna: | Integrated mounting guides / Adhesive foam strip |
| Dimensions Per Antenna: | 700 x 86 x 8 mm (27.5 x 3.4 x 0.3 in) |
| Weight Per Antenna: | 0.5 kg (1.1 lbs) |
| IP Rating Per Antenna: | IP 54 |
| Operating Temperature: | -20° to +55°C (-4° to +131°F) |