- Length: 3.66 m (12 ft)
- Connectors: RP-TNC Male to SMA Male
- Cable Type: 195 Series Low-Loss Coaxial
Part of Times-7’s exclusively unique range of ground antennas the A5530 is a high performance ground mat antenna optimized for applications involving moving products, assets and people. Offering unmatched performance in event and race timing, the A5530 is ideal for RFID deployments where an ultra low profile, robust and weather resistant antenna is required. At just 12 mm / 0.5 in. thick, the durable A5530 has superb aesthetics, IP rating, and load bearing capabilities. With increased versatility, flexibility and performance over traditional side antennas, the unique A5530 ground mat antenna is in a class of its own.
View Data SheetNeed help selecting the right antenna? Check out our antenna guide.
The Times-7 A5530 (Linear) RFID antenna is designed as a high performance ground antenna with pleasing aesthetics and a semi-outdoor IP rating of 66.
We can supply you with ANY length custom cable with ANY type of connectors. If you don't see the cable you need, please contact us so we can assist you.
| Product Type: | Antenna |
|---|---|
| Operating Frequency: | FCC (902-928 MHz), ETSI (865-867 MHz) |
| Polarization: | Linear |
| Gain: | 10 dBi |
| Max Read Distance: | Not Published |
| Elevation Beamwidth: | 25° |
| Azimuth Beamwidth: | 70° |
| Connector Type: | SMA female side fly lead, 300 mm/1 ft (connects to SMA male) |
| Cable: | Not Included |
| Mounting: | Not published |
| Dimensions: | 1220 x 600 x 12 mm (48 x 24 x 0.5 in) |
| Weight: | 8.4 kg (18.5 lbs) |
| IP Rating: | IP 66 |
| Operating Temperature: | 0° to +50°C (32° to +122°F) |