- Range: 0-14 meters (0-45+ feet)
- Frequency: 860 MHz to 955 MHz
- Power: No battery required, powered by RF energy
*Limited availability. Please contact us for personalized assistance.*
The ThingMagic® Sargas reader is a high-performance, 2-antenna-port, UHF reader in a low pro?le enclosure. Built around the ThingMagic Micro reader module, the device reads more than 750 tags per second at distances over 9 meters (30 feet) when con?gured with appropriate antennas. With an onboard processor, memory and removable ?ash storage, the reader has features designed for enterprise. ThingMagic Sargas reader makes system integration easier in 3 ways: hardware features, Sargas reader architecture, and supporting software tools and API. Careful use of these capabilities can reduce hardware count and software development time in a project. ThingMagic's Sargas Reader is an ideal solution for applications including but not limited to: access control, in-vehicle asset tracking, point of sale, document tracking, medical patient ID, item level scan in manufacturing (WIP), kiosks and smart displays, event management, product authentication and brand protection, asset tracking in warehouse, and took check in/out.
Powerful Processor - Sargas is outfitted with a powerful ARM Cortex processor running Linux and generous amounts of DDR and FLASH memory, allowing complex on-reader programs to be loaded and written with the aid of ThingMagic’s MercuryAPI.
RAINstream Compatible – All settings, including those for RAINstream, can be configured via a web interface sourced by the reader. This interface also permits the administrator to view status, upgrade firmware, run diagnostic tests, and test reading ability.
“Tagnostic” – ThingMagic Sargas supports the entire suite of RAIN UHF RFID tag functionality, including Gen2V2 security. It also supports custom features from a wide variety of tag vendors, enhancing functionality for specialized applications. Optional, non-RAIN tag protocols are also available, including ISO 18000-6B, and read-only support for IP-X and AEI ATA.
Common Language - Mercury API, ThingMagic’s universal programming interface, permits easy software portability across the entire ThingMagic product line – between finished readers and embdedded modules.
Multiple Data interfaces - Multipurpose client and host USB Ports, an SD card slot, and high voltage, opto-isolated general purpose I/O ports allow Sargas to support a wide variety of applications.
View Data Sheet View MTI MT-242025/TRH/A (RHCP) Outdoor RFID Antenna View Quick Start Guide View Wi-Fi Quick Start GuideNeed help selecting the right reader? Check out our reader guide.
The ThingMagic Sargas 2-Port UHF RFID Reader Development Kit includes all the essential items needed to begin reading and writing UHF RFID tags.
The protocols below can be added to each reader at an additional cost. If you have any questions, please contact us.
The following accessories are available for the ThingMagic Sargas UHF RFID Reader. Contact us today for more detailed information on these accessories.
| Product Type: | Development Kit |
|---|---|
| Air Interface Protocol - Standard: | EPC Gen 2V2 ISO 18000-63 |
| Air Interface Protocol - Additional: | ISO18000-6B, IP-X 64, 128, AEI ATA, & RAINstream are available through additional license |
| Reader Protocol: | EPC Global LLRP V1.1 |
| Operating Frequency (Reader): | UHF (865 - 869 MHz) and (902 - 928 MHz), TRAI (865-867 MHz), MIC (916.8-920.8 MHz) |
| Operating Frequency (Antenna): | Global (865-956 MHz) |
| Polarization (Antenna): | Right hand circular |
| Gain (Antenna): | 7 dBic (865-870 MHz), 7.5 dBic (902-928 MHz), and 6.5 dBic (950-956 MHz) |
| Transmit Power: | 0 dBm to +30 dBm |
| Max Receive Sensitivity: | Not Published |
| Max Read Distance: | Up to 9 m (30 ft) - with appropriate antenna |
| Max Read Rate: | Up to 750 tags per sec (settings dependent) |
| Data Interface: | RJ45, USB Type A, USB Type B, Micro-SD |
| GPIO: | 4 opto-isolated GPIO lines (2 in / 2 out) |
| Power Source: | 4.5 to 5.5 V dc, 15 W max |
| Antenna Ports (Reader): | 2 RF ports with RP-SMA Female connectors |
| Connector Type (Antenna): | RP-TNC Female (connects to RP-TNC male) |
| Dimensions (Reader): | 87 x 80 x 23.8 mm (3.4 x 3.1 x 0.94 in) |
| Dimensions (Antenna): | 190 x 190 x 30 mm (7.5 x 7.4 x 1.2 in) |
| Weight (Reader): | 0.27 kg (0.60 lbs) |
| Weight (Antenna): | 0.80 kg (1.76 lbs) |
| IP Rating: | Not Published |
| Operating Temperature: | -40 to +60ºC (-40 to +140ºF) |
| Host API: | Mercury API SDK |
| Demo Software: | Universal Reader Assistant |