- Gain: 9 dBic Circular Polarization (RHCP)
- Size: 30.48 cm x 30.48 cm (12" x 12") Outdoor Antenna
- Frequency: 902-928 MHz (FCC)
The Thingmagic M7e-PICO Carrier Board is an M7e-PICO module soldered to a carrier board that adds connectivity while maintaining a small form factor. This carrier board integrates the M7e-PICO module into an embedded system by adding interface functionality. ThingMagic Pico's wide RF output range (0 dBm to +24 dBm) is important for the read/write requirements for RFID-enabled printers and tag commissioning stations. Featuring the Impinj E310 RAIN RFID reader chip, the module has very low power consumption and is ideal for battery-operated, low cost, small form-factor portable readers.
Note: This product is a carrier board – NOT a finished RFID reader – and is meant for OEM and developers to embed into products or to be used in the creation of a new finished reader. If you are interested in an existing finished reader product, check out our line of finished ThingMagic readers.
Need help selecting the right reader module? Check out our reader module guide.
The ThingMagic M7e-PICO Carrier Board is a perfect solution for prototyping and proof-of-concept applications. The board includes the thermal advantages of solder-down and heat spreader along with access to external connectors. It has a wide range RF output of 0 dBm to +24 dBm signifying a strong power level, and fast readability with the tag read rate up to 300 tags per second making it fast, yet durable.
| Product Type: | Reader Module |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal Gen2V2 (ISO 18000-63) |
| Operating Frequency: | Global (see module data sheet for more info) |
| Transmit Power: | 0 to +24 dBm |
| Max Receive Sensitivity: | Not Published |
| Max Receive Distance: | Over 3 m (10 ft) |
| Max Read Rate: | Up to 300 tags/second |
| Data Interface: | UART 3.3V |
| GPIO: | Four 3.3V Bidirectional Ports |
| Power Source: | DC 3.3 to 5.5 V |
| Dimensions: | 69 x 43 x 4 mm (2.7 x 1.7 x 0.16 in) |
| Weight: | 0.031 kg (0.07 lb) |
| IP Rating: | Not Published |
| Operating Temperature: | -40° to 60°C (-40° to 140°F) |