- Service: Remote setup & configuration for printer software
- Compatible With: BarTender, ZebraDesigner Pro, Zebra, SATO, TSC, Brother printers
- Benefits: Reduces time to get software ready for use
The SATO CT4-LX Series Direct Thermal Desktop Printer sets the bar for desktop barcode label printing. Offering a high print speed of up to 8ips, the Sato CT4-LX printer ensures fast, reliable, and efficient performance that will save time and costs. The CT4-LX is equipped with a full-color touchscreen display, the latest wireless connectivity options, and a patented label waste prevention feature. The CT4-LX is easy to operate and maintain with a user-replaceable printhead and platen roller.
Note: The CT4-LX Series Direct Thermal Desktop Printer comes standard with USB, ethernet connectivity. This configuration is NOT RFID capable, but configurations with RFID capability are offered below.
Additional configuration options are available to meet your needs. Please see SATO CT4-LX Series Thermal UHF RFID Printer, SATO CT4-LX Series Thermal HF/NFC RFID Desktop Printer, or contact us today for more information.
View Data Sheet View Quick Start GuideNeed help selecting the right printer? Check out our printer guide.
The SATO CT4-LX Series Direct Thermal Printer is anything but ordinary, seamlessly combining intelligence, functionality, and performance. Standard features include a 4.3-inch full-color touch screen display, multiple connectivity options, existing application support using on-board competitive emulations along with instructional videos. Setup, operation, and maintenance are just a touch away.
SATO CT4-LX Series Printers come with a standard 12 month manufacturer's warranty. To enhance your warranty, consider purchasing a three year or five year SATO Select Enhanced Warranty with Comprehensive Coverage. With an enhanced warranty contract, you will receive a 5-day turnaround on SATO's all-inclusive repair service that covers parts and labor, printhead coverage, preventative maintenance, wear and tear, accidental damage, free firmware updates, and free mechanical updates.
Note: All SATO Select Enhanced Warranty Contracts must be purchased at the same time as the printer or within 60 days of the printer purchase. Purchase of a SATO Select Enhanced Warranty Contract consumes the included standard one-year warranty, resulting in coverage of three (3) or five (5) years total, depending on contract selection. Contact Us for more detailed information.
View SATO SelectAt Atlas RFID, we offer a full range of professional services to ensure that your hardware runs at it's optimal capacity. Designed specifically for printers, the following professional services will reduce the amount of time it takes to get your printer ready for use.
| Product Type: | Printer |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | Not Applicable |
| Operating Frequency: | Not Applicable |
| Data Interface: | USB 2.0 (Type A, Type B), Ethernet (DHCPv4/DHCPv6), NFC for pairing, Wi-Fi and Bluetooth 4.1 optionally |
| Power Source: | AC 100 - 240 V, 50 - 60 Hz |
| Resolution: | 203 dpi or 305 dpi |
| Print Width: | 104 mm (4.09 in) |
| Max Outer Diameter: | 115 mm (4.53 in) |
| Core ID Options: | 76 mm (3 in) |
| Dimensions: | 238 x 117.8 x 214.1 mm (9.37 x 7 x 8.43 in) |
| Weight: | 3.4 kg (7.5 lbs) |
| Operating Temperature: | 0° to 40°C (32° to 104°F) |
| Host API: | SBPL, SEPL, SZPL, SDPL, SIPL or STCL |