- Type: Heavy Duty Die-Cast Aluminum Mounting Bracket
- Compatible With: 100 mm VESA, 63.5 mm RFID antenna patterns
- Features: Articulates vertically and horizontally, all hardware included
The RFMAX R9028LPV/R8658LPV Circular Polarized Antenna from the RFMAX Patriot Series is an outdoor RFID Antenna that measures 10x10 inches. This unit operates at 8.5 dBic gain, covers 68 x 68 degrees beamwidth, and is the lowest profile antenna for passive UHF RFID applications in the FCC band of 902-928 MHz and the ETSI band of 865-868 MHz. The unit carries a full IP67 rating, thus it is well suited for outdoor installations, and comes with a side-entry, standard SMA-Female Connector. There are 4 threaded studs for mounting on the back plate, in the 100mm VESA pattern.
View Data Sheet View EU Data SheetNeed help selecting the right antenna? Check out our antenna guide.
The RFMAX R9028LPV/R8658LPV Circular Polarized Antenna is a low-cost, small form-factor RFID antenna that is versatile enough to meet the needs of virtually any industrial RFID application.
We can supply you with ANY length custom cable with ANY type of connectors. If you don't see the cable you need, please contact us so we can assist you.
| Product Type: | Antenna |
|---|---|
| Operating Frequency: | FCC (902-928 MHz), ETSI (865-868 MHz) |
| Polarization: | Right hand circular |
| Gain: | 8.5 dBic |
| Max Read Distance: | Up to 9m (29 ft) |
| Elevation Beamwidth: | 68° |
| Azimuth Beamwidth: | 68° |
| Connector Type: | SMA female (connects to SMA male) |
| Cable: | Not included |
| Mounting: | 4-Stud 100mm VESA mounting pattern |
| Dimensions: | 250 x 250 x 14 mm (9.85 x 9.85 x 0.55 in) |
| Weight: | 0.73 kg (1.60 lbs) |
| IP Rating: | IP 67 |
| Operating Temperature: | -20°C to 55°C (-4°F to 131°F) |