- Type: Heavy Duty Die-Cast Aluminum Mounting Bracket
- Compatible With: 100 mm VESA, 63.5 mm RFID antenna patterns
- Features: Articulates vertically and horizontally, all hardware included
*This product is reaching end-of-life and will soon be discontinued. Visit Beontag Ferrowave Flag RFID Label | M780 for a recommended replacement product.*
*Formerly sold under the brand Confidex. This is the same great tag - just with a new name.*
The Beontag Ferrowave Flag is a versatile on metal RFID label with an excellent read range of up to 12 m (39.4 ft) globally. The Ferrowave Flag is engineered to be easily attachable to challenging metallic parts while maintaining an affordable price for general item tracking. Featuring the Impinj Monza 4E IC, the Ferrowave Micro is equipped with 496 bits of EPC memory, 128 bits of User memory, and 96 bits of TID memory.
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
The Ferrowave Flag is easy to attach to any metal assets due to its flag form factor. Equipped with the Impinj Monza 4E IC, the Ferrowave Flag is VDE compliant and is specifically suitable for automotive parts tracking.
| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal UHF Gen2v2 |
| Operating Frequency: | Global (865-928 MHz) |
| IC Type: | Impinj Monza 4E |
| Memory: | EPC 496 Bit, User 128 Bit, TID 96 Bit |
| EPC Memory Content: | Same EPC by Default |
| Max Read Distance - On Metal: | Up to 12 m (30 ft) |
| Max Read Distance - Off Metal: | Up to 4 m (13 ft) |
| Applicable Surface Materials: | All Surfaces, Optimized for Metal |
| Tag Form Factor: | Label |
| Tag Materials: | Printable White PET (Thermal Transfer) |
| Recommended Ribbon: | Resin Ribbon |
| Attachment Method: | Permanent Adhesive for General Purpose Use |
| Dimensions: | 46 x 21 mm (1.81 x 0.83 in) |
| Weight: | 0.2 g |
| Operating Temperature: | -35°C to +85°C (-31°F to +185°F) |