- Print Method: Thermal Transfer & Direct Thermal
- RFID Encoding: UHF EPC Gen 2 V2.1, 16 mm min tag pitch
- Connectivity: USB, Serial, Ethernet, Bluetooth, Optional Wi-Fi
*Formerly sold under the brand CCRR RFID. This is the same great tag - just with a new name.*
The Beontag A701 RFID Wet Inlay is a compact, versatile inlay specifically designed for a diverse set of applications, and especially effective for apparel applications. The compact form factor makes it ideal for small-sized hang tags and other apparel labels. The M750 IC boasts a 96-bit EPC memory bank, 32-bit of user memory, and 96-bit with 48-bit unique TID memory. With the M750 chip and updated antenna design, the Beontag A701 RFID Wet Inlay offers even better performance than its predecessor the Beontag A61F RFID Wet Inlay (Monza R6-P). Key applications include but not limited to apparel, asset management, supply chain, inventory, and logistics.
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
The Beontag A701 RFID Wet Inlay is an exceptional inlay with a compact form factor. This inlay excels with fast reading, and is optimal for apparel applications using small-sized hangtags and other apparel labels.
| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal UHF Class 1 Gen 2 (ISO 18000-63) |
| Operating Frequency: | Global (860-960 MHz) |
| IC Type: | Impinj M750 |
| Memory: | EPC 96 bits, User 32 bits, TID 96 bits |
| EPC Memory Content: | Not published |
| Max Read Distance: | Testing recommended |
| Applicable Surface Materials: | Wood, plastic, cardboard, rubber, cotton tissue, denim |
| Tag Form Factor: | Wet inlay |
| Tag Materials: | Printable PET (Thermal Transfer) |
| Recommended Ribbon: | Resin |
| Attachment Method: | Permanent acrylic adhesive |
| Dimensions: | 44.45 x 19.05 mm (1.75 x 0.75 in) |
| Weight: | < 1 g |
| Operating Temperature: | -40° to +85°C (-40° to +185°F) |