- Autopilot: Optimizes reader operation for environment.
- 4 Antenna Ports, expandable to 32 with Antenna Hub.
- RF Sensitivity: -84 dBm for greater accuracy and range.
*Formerly sold under the brand CCRR RFID. This is the same great tag - just with a new name.*
The Beontag A701 RFID Paper Tag is a compact, versatile tag specifically designed for a diverse set of applications, and especially effective for apparel applications. The compact form factor makes it ideal for small-sized hangtags and other apparel labels. The M750 boasts a 96-bit EPC memory bank, 32-bit of user memory, and 96-bit with 48-bit unique TID memory. With the M750 chip and updated antenna design, the Beontag A701 RFID Paper Tag offers even better performance than its predecessor the Beontag A61F RFID Paper Tag (Monza R6-P). Key applications include but are not limited to apparel, asset management, supply chain, inventory, and logistics.
View Data SheetNeed help selecting the right Tag? Check out our Tag guide.
The Beontag A701 RFID Paper Tag is an exceptional tag with a compact form factor. This tag excels with fast reading, and is optimal for apparel applications that use small-sized hangtags and other apparel labels.
| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal UHF Class 1 Gen 2 (ISO 18000-63) |
| Operating Frequency: | Global (860-960 MHz) |
| IC Type: | Impinj M750 |
| Memory: | EPC 96 bits, User 32 bits, TID 96 bits |
| EPC Memory Content: | Unique, auto-serialized |
| Max Read Distance: | Testing recommended |
| Applicable Surface Materials: | Wood, plastic, cardboard, rubber, cotton tissue, denim |
| Tag Form Factor: | Paper tag |
| Tag Materials: | White woodfree paper |
| Recommended Ribbon: | Wax |
| Attachment Method: | Permanent acrylic adhesive |
| Dimensions: | 45 x 20 mm (1.77 x 0.79 in) |
| Weight: | < 1 g |
| Operating Temperature: | -40° to +90°C (-40° to +194°F) |