- Connectivity: Bluetooth, USB
- Data Capture: UHF RFID and optional 2D barcode scanning
- Compatible With: Android, iOS, and Windows devices
Avery Dennison Smartrac Belt RFID Paper Tags are designed for global retail, industry, and supply-chain applications. Manufactured with the NXP UCODE 8 IC, these tags offer the same memory size and typical IC features as tags with the NXP UCODE 7 IC. Additionally, they offer a self adjust feature to maximize product performance in challenging environments and have an improved read and write sensitivity and faster encoding speed when compared to those with the NXP UCODE 7 IC. Belt tags with the NXP UCODE 8 IC are included on the approved inlay list by the ARC Program at the RFID Lab at Auburn University when used in retail applications, and comply with categories F, I, L, O, Q, R, W5, W6, Y2, and Z. Furthermore, these tags meet GS1 Tagged-Item Performance Protocol (TIPP) Tagged-Item Gradings M10B S15B, M15B S15B and M20D S15D for the retail supply chain, retailers and suppliers.
View Data Sheet*Data sheet includes retired ARC specs. Check out the ARC Approved Inlay Guide for current categories.*
Avery Dennison Smartrac Belt RFID Paper Tags offer excellent performance on difficult-to-tag or low-detuning matierals such as cardboard and plastic, and in other demanding, close-coupling environments. Equipped with a compact form factor, these tags delivers enhanced read sensitivity with 128 bits of EPC memory and 96 bits TID memory and can easily be converted into end-applicaiton usage.
Need help selecting the right tag? Check out our tag guide.
| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPC Class 1 Gen 2 ( ISO 18000-63) |
| Operating Frequency: | Global (860-960 MHz) |
| IC Type: | NXP UCODE 8 |
| Memory: | EPC 128 Bits, User 0 Bits, TID 96 Bits |
| EPC Memory Content: | Not guaranteed unique |
| Max Read Distance: | Testing recommended |
| Applicable Surface Materials: | Plastic, cardboard, glass, paper |
| ARC Approved Categories: | F, I, L, O, Q, R, W5, W6, Y2, Z |
| Tag Form Factor: | Paper tag |
| Tag Materials: | Opaque Matt Paper 79 |
| Recommended Ribbon: | Not published |
| Attachment Method: | Not published |
| Dimensions: | 73 x 17 mm (2.87 x 0.67 in) |
| Weight: | 1 g |
| Operating Temperature: | -40° to +85°C (-40° to +185°F) |