- Connectivity: Linux OS, REST APIs, MQTT, Ethernet, USB, Wi-Fi
- Performance: Industry-leading RFID read performance, edge computing
- Versions: R700v1 (Dual-Core 1 GHz A7), R700v2 (Dual-Core 1 GHz A53)
Optimized for logistics and supply chain management applications, the Avery Dennison Smartrac AD TracX RFID Wet Inlay offers an excellent global read range on light dielectric materials, providing consistent performance even on challenging materials. The Avery Dennison Smartrac AD TracX is produced using leading-edge inlay assembly technologies and is compliant with ISO 9001:2015 Quality Management and ISO 14001:2015 Environmental Management requirements.
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
The Avery Dennison Smartrac AD TracX RFID Wet Inlay offers a small and cost-efficient form factor providing full orientation sensitivity. Manufactured with an innovative design, this high-performing tag delivers excellent read ranges in a wide variety of logistics and supply chain management applications.
| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPC Class 1 Gen 2 (ISO 18000-63) |
| Operating Frequency: | Global (860-960 MHz) |
| IC Type: | Impinj M730 |
| Memory: | EPC 128 Bits, User 0 Bits, TID 96 Bits |
| EPC Memory Content: | Unique, randomized number |
| Max Read Distance: | Testing recommended |
| Applicable Surface Materials: | Plastic, cardboard, glass |
| Tag Form Factor: | Wet inlay |
| Tag Materials: | Printable PET (Thermal Transfer) |
| Recommended Ribbon: | Zebra 5095 Performance Resin |
| Attachment Method: | RA-5 Adhesive |
| Dimensions: | 53 x 53 mm (2 x 2 in) |
| Weight: | 1 g |
| Operating Temperature: | -40° to +85°C (-40° to +185°F) |