- Performance: 1,300+ tags per second read rate
- Connectivity: eConnex, Bluetooth 5.3, Wi-Fi 6, USB-C
- Features: Tri-function programmable trigger, integrated 1D/2D imager
*This product must be purchased at the Minimum Order Quantity (MOQ). The MOQ for this product is 300,000 tags. Contact us for details.*
The Avery Dennison AD-374 U9 NEL RFID Wet Inlay is an ISO/IEC 18000-63 Type C compliant tag recommened for retail, healthcare, supply chain, inventory, and logistics applications. This tag features a 19 x 53 mm antenna with global broadband performance (860-930 MHz) for reliable operation on a broad range of surfaces and materials. It is equipped with the NXP UCODE 9 integrated circuit allowing for reliable and effective performance.
View Data Sheet*Data sheet includes retired ARC specs. Check out the ARC Approved Inlay Guide for current categories.*
The Avery Dennison AD-374 NEL RFID Wet Inlay is included on the approved inlay list by the ARC Program at the RFID Label at Auburn University when used in retail applications, and complies with categories F, I, L, Q, and W5.
Need help selecting the right tag? Check out our tag guide.
| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | ISO/IEC 18000-63 Type C |
| Operating Frequency: | Global (860-960 MHz) |
| IC Type: | NXP UCODE 9 |
| Memory: | EPC 96 Bits, User 0 Bits, TID 96 Bits |
| EPC Memory Content: | Not Guaranteed Unique |
| Max Read Distance: | Testing Recommended |
| Applicable Surface Materials: | Plastic, Paper, Cardboard, Glass |
| ARC Approved Categories: | F, I, L, Q, W5 |
| Tag Form Factor: | Wet Inlay |
| Tag Materials: | Printable PET (Thermal Transfer) |
| Recommended Ribbon: | Not Published |
| Attachment Method: | S4905 Adhesive |
| Dimensions: | 22 x 56 mm (0.87 x 2.21 in) |
| Weight: | 1 g |
| Operating Temperature: | -40° to +85°C (-40° to +185°F) |