- Display: 4-inch WVGA touchscreen with Corning Gorilla Glass
- Data Capture: SE4850 imager (7.62 cm to 21.4 m)
- Connectivity: 802.11ac Wi-Fi and Bluetooth V4.1 with BLE
*This product is reaching end-of-life and will soon be discontinued. Contact us today for a recommended replacement product.*
The Zebra MC92N0-G Handheld Mobile Computer offers support for the world's most popular mobile operating systems. With Zebra's industry-leading scanning technology, the MC92N0-G delivers lightning fast capture of printed and electronic 1D and 2D barcodes, regardless of the condition. The MC92N0-G comes standard with WLAN connectivity, Bluetooth technology, an integrated client that enables PTT communications right out of the box, a Dual core 1Ghz OMAP 4 processor, and a 3.7 inch high-resolution backlit color VGA touchscreen. The MC92N0-G offers more choices than ever before, enabling the selection of the scan engine that will deliver the best performance in virtually any application. With 3 advanced OS options, premium and standard versions, 8 scan engines, and 6 interchangeable keypads, users can tailor the MC92N0-G to best meet their needs, environment, and budget.
Zebra MC92N0-G Standard Handheld Mobile Computer (SE4750 Standard Range 1D/2D Imager, CE 7.0, 512MB RAM/2 GB Flash, 53-Key Keyboard) – This model comes with all the standard features plus a SE4750 standard range 1D/2D imager, a Microsoft Windows Embedded Compact 7.0 operating system, a 512MB RAM/2GB Flash memory configuration, and a 53-key keyboard. The integrated SE4750SR omnidirectional engine delivers lightning fast capture of virtually any 1D/2D barcode.
Zebra MC92N0-G Premium Handheld Mobile Computer (SE4750 Standard Range 1D/2D Imager, CE 7.0, 1GB RAM/2GB Flash, 53-VT Keyboard, IST Sensor Technology) – This model comes with all the standard features plus a SE4750 standard range 1D/2D imager, a Microsoft Windows Embedded Compact 7.0 Operating System, a 1GB RAM/2GB Flash memory configuration, a 53-VT keyboard, and IST sensor technology. The integrated SE4750SR omnidirectional engine delivers lightning fast capture of virtually any 1D/2D barcode. Equipped with Zebra's IST sensor technology, this model enables leading edge motion-based application. In addition to dynamic screen orientation, this model automatically powers down when not in use, records device drops for man-down applications, and provides access to accelerometer data to support custom applications.
Zebra MC92N0-G Premium Handheld Mobile Computer (SE4750 Medium Range 1D/2D Imager, CE 7.0, 1GB RAM/2GB Flash, 53-Key Keyboard, IST Sensor Technology) – This model comes with all the standard features plus a SE4750 medium range 1D/2D imager, a Microsoft Windows Embedded Compact 7.0 operating system, a 1GB RAM/2GB Flash memory configuration, a 53-key keyboard, and IST sensor technology. The integrated SE4750SR omnidirectional engine delivers lightning fast capture of virtually any 1D/2D barcode. Equipped with Zebra's IST sensor technology, this model enables leading edge motion-based application. In addition to dynamic screen orientation, this model automatically powers down when not in use, records device drops for man-down applications, and provides access to accelerometer data to support custom applications.
Zebra MC92N0-G Standard Handheld Mobile Computer (SE4750 Standard Range 1D/2D Imager, WE 6.5.3, 512MB RAM/2GB Flash, 53-Key Keyboard) - This model comes with all the standard features plus a SE4750 standard range 1D/2D imager, a Microsoft Windows Embedded Handheld 6.5.3 operating system, a 512MB RAM/2GB Flash memory configuration, and a 53-key keyboard. The integrated SE4750SR omnidirectional engine delivers lightning fast capture of virtually any 1D/2D barcode.
Additional configuration options are available to meet your needs. Contact us today for more information.
View Data SheetZebra OneCare Essential delivers the fully featured comprehensive coverage you need to maximize uptime and value of your Zebra mobile devices. This service sets the industry bar for service and support, with features that include coverage for accidental damage and normal wear and tear, technical support during your local business hours, 3-day turnaround time on repairs, and LifeGuard security updates to keep your version of Android current and secure. This service also provides VisibilityIQ™ OneCare®4, which helps to keep track of all your repair and support cases, Zebra support contracts, and which devices are eligible for LifeGuard Android security updates along with the status of those updates.
Note: This service is available for purchase within 30 days of your equipment purchase. Purchase of any Zebra OneCare Support Service voids the included standard warranty, resulting in a coverage of three (3) years total. Contact us today for more detailed information.
View view-data-3The following optional and replacement accessories are available for the Zebra MC92N0-G Handheld Mobile Computer. Contact us today for more detailed information on these accessories.
| Product Type: | Computing Device |
|---|---|
| Scanner: | SE4750 Standard Range 1D/2D Imager SE4750 Medium Range Imager Depending on selection above |
| Operating System: | Microsoft Windows Embedded Handheld 6.5.3 Microsoft Windows Embedded Compact 7.0 Depending on selection above |
| Chipset: | Not published |
| CPU: | Dual core 1GHz OMAP 4 processor |
| Data Interface: | WLAN, Wi-Fi, WPAN, Bluetooth |
| Memory: | 512MB RAM/2GB Flash 1GB RAM/2GB Flash Depending on selection above |
| Expansion Memory: | User accessible 32GB MicroSD card slot |
| Power Source: | Rechargeable lithium ion battery 2600 mAh |
| Rear Camera: | No rear camera |
| Front Camera: | No front camera |
| Dimensions: | 231 x 91 x 193 mm (9.1 x 3.6 x 7.6 in) |
| Weight: | 0.765 kg (1.69 lbs) |
| Color: | Black |
| IP Rating: | IP 64 |
| Operating Temperature: | -20°C to +50°C (-4°F to 122°F) |
| Pre-loaded Software: | Zebra Mobility DNA |