- Print Width: 104 mm (4 in) with 203 dpi resolution
- Rugged Design: MIL-STD 810G certified, 2 m (6.6 ft) drop resistance
- Connectivity: Bluetooth 4.1, Optional 802.11ac Wi-Fi
The Zebra DS4678-SR Standard Range Cordless Barcode Scanner offers versatility and scanning performance that keeps transactions fast and lanes flowing smoothly throughout entire stores. The cordless DS4678-SR gives customers and associates more range and data capture versatility, with the ability to capture bulky items in shopping carts, customer driver licenses, and tiny barcodes in jewelry departments. The DS4678-SR supports over 50,000 scans in a single charge, equating to 13 hours of continuous scanning. The DS4678-SR is intuitive and is equipped with multiple feedback modes, including a decode LED that's visible from any position, a traditional beep tone with adjustable volume/frequency, and Zebra's Direct Decode Indicator that illuminates the barcode. The DS4678-SR Series is designed to be long lasting and is engineered for durability, inside and out. An IP52 sealing protects against spills, and an exclusive double-sealed optical system guards the critical optical components from dust and liquid, ensuring that the 'eye' of the scanner always captures the sharpest possible barcode image for fast, reliable decoding. The DS4678-SR combats getting lost or misplaced over the lifetime of the scanner. Both the scanner and cradle alert when a scanner is taken beyond its range or left out of the cradle for a predefined length of time.
Note: The DS4678-SR Scanner reads 1D and 2D barcodes, but does not support RFID functionality. See configuration options below for additional models.
| DS4600 Series | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Product | Scan Range | Scan Type | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Zebra DS4608-SR Corded Handheld Scanner | Standard Range | 2D, 1D | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Zebra DS4608-HC Corded Handheld Scanner for Healthcare | High Density | 2D, 1D | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Zebra DS4678-SR Cordless Handheld Scanner | Standard Range | 2D, 1D, OCR | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
If Scanner Only is selected above:
Note: USB Cable and Charging Cradle NOT included. Please note that using a non-manufacturer approved power supply voids the warranty.
If Standard Cradle USB Kit is selected above:
If Presentation Cradle USB kit is selected above:
The Zebra DS4678-SR Standard Range Cordless Scanner provides intuitive scanning and wireless versatility to both customers and associates, keeping checkout lanes moving fast and efficiently. The DS4678-SR is designed to be long lasting and features an alarm to avoid getting lost, maximizing the scanner's lifespan and return on investment.
Zebra OneCare Essential delivers the fully featured comprehensive coverage you need to maximize uptime and value of your Zebra device. This service sets the industry bar for service and support, with features that include coverage for accidental damage and normal wear and tear, technical support during your local business hours, access to software updates, and a 3-day turnaround time on repairs.
NOTE: This service is available for purchase within 30 days of your equipment purchase. Purchase of any Zebra OneCare Support Service voids the included standard warranty, resulting in a coverage of three (3) years total. Contact us today for more detailed information.
View Zebra OneCare Support with Comprehensive CoverageThe following accessories are available for the Zebra DS4678-SR Standard Range Cordless Handheld Scanner.
Shop Now
Contact Us to Order
Looking to order the Zebra DS4678-SR accessories above that are not listed online? Get in touch to place your order.
| Product Type: | Barcode Scanner |
|---|---|
| Scanner: | 1D/2D Imager |
| Data Interface: | USB, RS232, Keyboard Wedge, TGCS (IBM) 46XX over RS485 |
| Power Source: | 2,500 mAh Li-Ion Battery |
| Scan Mode: | Handheld Trigger or Presentation - Depending on Selection Above |
| Scan Pattern: | Omni-Directional |
| Sensor Resolution: | 1280 x 800 Pixels |
| Imager Field of View: | Horizontal: 31.6°, Vertical: 22.6° |
| Minimum Print Contrast: | 15% Minimum Reflective Difference |
| 1D Decode Capabilities: | Code 39, Code 128, Code 93, Codabar/NW7, Code 11, MSI Plessey, UPC/EAN, I 2 of 5, Korean 3 of 5, GS1 DataBar, Base 32 (Italian Pharma) |
| 2D Decode Capabilities: | PDF417, Micro PDF417, Composite Codes, TLC-39, Aztec, DataMatrix, MaxiCode, QR Code, Micro QR, Han Xin, Postal Codes, SecurPharm, DotCode, Dotted DataMatrix |
| Laser Classification: | Circular 617nm Amber LED |
| Dimensions: | 168 x 66 x 107 mm (6.6 x 2.6 x 4.2 in) |
| Weight: | 0.225 kg (0.50 lbs) |
| Color: | Black |
| Drop Specification: | Withstands Multiple 1.8 m (6 ft) Drops to Concrete |
| IP Rating: | IP 52 |
| Operating Temperature: | 0° to 50°C (32° to 122°F) |