- Print Width: 104 mm (4 in) with 203 dpi resolution
- Rugged Design: MIL-STD 810G certified, 2 m (6.6 ft) drop resistance
- Connectivity: Bluetooth 4.1, Optional 802.11ac Wi-Fi
*Subject to availability. This product is reaching end-of-life and will soon be discontinued. Visit Zebra CS6080-SR Cordless Companion Scanner for a recommended replacement product.
The Zebra CS4070-SR Cordless Handheld Scanner provides an easy way to add wireless enterprise-class scanning to tablets, laptops, smartphones, and other devices that are not designed with intensive barcode scanning in mind. This affordable, pocket-sized scanner delivers Zebra's most advanced barcode scanning technology, allowing workers to capture virtually any 1D or 2D barcode in any condition –even if the codes are scratched, dirty, or damaged. The CS4070-SR comes standard with six programmable keys designed to handle over a million scans/button presses as well as real-time and batch mode support. Durable and reliable, this scanner can survive 1.5 m (5 ft) drops to concrete and 500 consecutive “tumbles” from 0.5 m (1.54 ft).
Note: The CS4070-SR Scanner is unavailable with UHF RFID technology. This scanner reads 1D and 2D barcodes, but does not have UHF capabilities.
Additional configuration options are available to meet your needs. Contact Us today for more information.
View Data SheetThe following accessories are available for the Zebra CS4070-SR Cordless Standard Range Handheld Scanner. Contact us today for more detailed information on these accessories.
| Product Type: | Barcode Scanner |
|---|---|
| Scanner: | SE4710 1D/2D Imager |
| Data Interface: | USB (micro jack), Bluetooth |
| Power Source: | 950 mAh Lithium ion battery |
| Scan Mode: | Handheld trigger |
| Scan Pattern: | Omni-directional |
| Sensor Resolution: | Not published |
| Imager Field of View: | Not published |
| Minimum Print Contrast: | Not published |
| Decode Capabilities: | 1D and 2D symbologies |
| Laser Classification: | Not published |
| Dimensions: | 111.5 x 45.5 x 25.9 mm (4.39 x 1.79 x 1.02 in) |
| Weight: | 0.0932 kg (0.21 lbs) |
| Color: | Black |
| Drop Specification: | Withstands multiple 1.5 m (5 ft) drops to concrete |
| IP Rating: | IP 42 |
| Operating Temperature: | 0° to 40°C (-40° to 158°F) |