- Type: Soft case with shoulder strap
- Compatibility: Zebra ZQ620 & QLn320 Series Printers
- Protection: IP54 resistant to windblown water and dust
*This product is reaching end-of-life and will soon be discontinued. Contact us for a recommended replacement product.*
These premium, coated direct thermal silver polypropylene labels come standard with a permanent acrylic adhesive. These labels are resistant to most chemicals and can withstand up to 18 months of outdoor exposure.
Note: These labels do NOT contain a RFID inlay and are NOT compatible with UHF RFID technology.
View Data SheetRecommended for outdoor use, these direct thermal labels offer significantly better heat and outdoor resistance when compared with standard direct thermal labels. These high-quality labels print at speeds up to 6 in/sec and meet FDA 175.105 for indirect food contact requirements.
| Product Type: | Label |
|---|---|
| Tag Form Factor: | Thermal label |
| Tag Materials: | Coated, silver polypropylene direct thermal paper |
| Recommended Ribbon: | Ribbon is not required when printing via direct thermal |
| Attachment Method: | Permanent acrylic adhesive |
| Dimensions: | 101.6 x 50.8 mm (4 x 2 in) |
| Weight: | 0.86 g |
| Operating Temperature: | -54° to 60°C (-65° to 140°F) |