- Connectivity: Powered by USB via a computer
- Performance: Reads up to 150 tags per second
- Form Factor: 72 x 72 x 23 mm (2.83 x 2.83 x 0.91 in)
Manufactured to ensure optimum performance in select Zebra industrial and desktop printers, these 3"x 0.55" thermal transfer, white gloss labels come standard with the Tageos EOS-200 inlay and NXP UCODE 9 integrated circuit. This specialty RFID label comes standard with a tail that inserts between two adhesive films creating a loop and a flag securing the inlay to the product. The tail is adhesive free and will not stick to jewelry.
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
This blank 3" x 0.55" RFID label is designed for use with select Zebra RFID printers under the assumption that the customer will do the printing and encoding and just needs stock RFID labels. Featuring a flag design and an adhesive-free zone to eliminate residue, this high-quality label is ideally suited for jewelry applications.
| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal UHF Class 1 Gen 2 (ISO 18000-6C) |
| Operating Frequency: | Global (860-960 MHz) |
| IC Type: | NXP UCODE 9 |
| Memory: | EPC 96 Bits, User 0 Bits, TID 96 Bits |
| EPC Memory Content: | Serialized, Not Guaranteed Unique |
| Max Read Distance: | Testing Recommended |
| Applicable Surface Materials: | Wood, Plastic, Glass, Cardboard |
| Tag Form Factor: | Label Tag |
| Tag Materials: | White Gloss Polyester |
| Recommended Ribbon: | Zebra 5095 Resin Ribbon |
| Attachment Method: | Permanent Acrylic Adhesive |
| Dimensions: | 76.2 x 13.97 mm (3 x 0.55 in) |
| Weight: | 0.45 g |
| Operating Temperature: | -40° to +85°C (-40° to +185°F) |