- Print Method: Direct thermal
- Print Width: 104 mm (4.09 in)
- Connectivity: USB, USB Host, BLE, Wi-Fi, BT 4.1
These matte direct thermal polypropylene labels offer good resistance to scratching, smearing, and moisture. With all-temp permanent acrylic adhesive, these labels provide flexibility for labeling curved surfaces. These labels are recommended for a wide variety of labeling applications, including cold storage, package labeling, and indirect food labeling.
Note: These labels do NOT contain a RFID inlay and are NOT compatible with UHF RFID technology.
View Data SheetRecommended for indoor use, these direct thermal labels are engineered to provide high print quality and durability at an economical price. With an all-temperature permanent acrylic adhesive, this label can be applied to surfaces as cold as–40°C/–40°F and meets FDA 175.105 for indirect food contact requirements.
| Product Type: | Label |
|---|---|
| Tag Form Factor: | Thermal label |
| Tag Materials: | White, matte, direct thermal polypropylene |
| Recommended Ribbon: | Ribbon is not required when printing via direct thermal |
| Attachment Method: | All-temp permanent acrylic adhesive |
| Dimensions: | 57.15 x 31.75 mm (2.25 x 1.25 in) |
| Weight: | 0.5 g |
| Operating Temperature: | -40° to 55°C (-40° to 131°F) |