- Service: Remote setup & configuration for printer software
- Compatible With: BarTender, ZebraDesigner Pro, Zebra, SATO, TSC, Brother printers
- Benefits: Reduces time to get software ready for use
The Zebra ZD411D-HC is an advanced 2-inch compact desktop printer designed exclusively for healthcare. The ZD411D-HC delivers the features, flexibility, and security for years of hassle-free printing. The printer offers five status LED icons and a 3-button user interface, movable sensor for greater media flexibility, fast print speeds, and USB and USB Host connectivity - all backed by a 2-year warranty. With Zebra's Print DNA software suite, the ZD411D-HC printer is easy to integrate, simple to operate, and can be managed onsite or remotely via a web-based dashboard. The ZD411D-HC is built with disinfectant-ready, UV-resistant plastics and a medical-grade power supply for added safety.
Note: The Zebra ZD411D-HC Printer comes standard with USB, USB Host, Ethernet, and Bluetooth Low Energy connectivity. This desktop printer is available with optional 802.11ac Wi-Fi, Bluetooth 4.1, and a Modular Connectivity Slot. This desktop printer is NOT RFID capable.
Additional configuration options are available to meet your needs. Contact us today for more information.
Data Sheet — Zebra ZD411D-HC Direct Thermal Desktop Printer for Healthcare
View Data SheetNeed help selecting the right printer? Check out our printer guide.
Designed exclusively for healthcare, the Zebra ZD411D-HC 2-inch direct thermal printer has all the features you need to power through your shift in an incredibly small footprint. The ZD411D-HC is easy to clean and sanitize, which helps prevent the spread of infections in hospitals and clinics.
Zebra OneCare Essential delivers the fully featured comprehensive coverage you need to maximize uptime and value of your Zebra device. This service sets the industry bar for service and support, with features that include coverage for accidental damage and normal wear and tear, technical support during your local business hours, access to software updates, and a 3-day turnaround time on repairs.
Note: This service is available for purchase within 30 days of your equipment purchase. Purchase of any Zebra OneCare Support Service voids the included standard one-year warranty, resulting in a coverage of three (3) years total. Contact us today for more detailed information.
View Zebra OneCare Support with Comprehensive CoverageAt Atlas RFID, we offer a full range of professional services to ensure that your hardware runs at it's optimal capacity. Designed specifically for printers, the following professional services will reduce the amount of time it takes to get your printer ready for use.
The following accessories are available for the Zebra ZD411D-HC Direct Thermal Desktop Printer for Healthcare. Contact us today for more detailed information on these accessories.
| Product Type: | Printer |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | Not applicable |
| Operating Frequency: | Not applicable |
| Data Interface: | Standard: USB 2.0, USB Host, Bluetooth Low Energy 5 (For Configuration Only) Optional: Wi-Fi 5 and Bluetooth 4.1, Modular Connectivity Slot |
| Power Source: | 2750 mAh battery, AC 100-240VAC |
| Resolution: | 203 dpi or 300 dpi - depending on selection above |
| Print Width: | 203 dpi: 56 mm (2.20 in) 300 dpi: 54 mm (2.13 in) |
| Max Outer Diameter: | 127 mm (5 in) |
| ID Core Options: | 12.7 mm (0.5 in), 25.4 mm (1 in) |
| Dimensions: | 220 x 115 x 151 mm (8.6 x 4.5 x 6 in) |
| Weight: | 1 kg (2.2 lbs) |
| Operating Temperature: | 4.4° to 41°C (40° to 105°F) |
| Host API: | ZPL II, EPL 2, XML, ZBI, PDF Direct |