- Print Method: Direct thermal
- Print Width: 104 mm (4.09 in)
- Connectivity: USB, USB Host, BLE, Wi-Fi, BT 4.1
These premium, top-coated direct thermal paper tags provide excellent print quality. The top-coating is suitable for fan-folding. Each tag has a string hole, and this product contains a sensing notch. Suggested applications include packing lists, retail hang tags, general purpose ticketing, and work in process tagging.
Note: These labels do NOT contain an RFID inlay and are NOT compatible with UHF RFID technology. This product cannot be shipped to Washington, USA, due to state regulations on bisphenol-containing thermal paper. Contact us for alternative products or materials based your requirements.
View Data SheetRecommended for indoor use, these direct thermal tags are ultra smooth and provide excellent print quality. The top-coating is suitable for fan-folding. This tag is equipped with a sensing notch as well as a string hole.
| Product Type: | Label |
|---|---|
| Tag Form Factor: | Thermal label |
| Tag Materials: | White, smooth top-coated direct thermal paper |
| Recommended Ribbon: | Ribbon is not required when printing via direct thermal |
| Attachment Method: | String hole |
| Dimensions: | 57.15 x 34.798 mm (2.25 x 1.37 in) |
| Weight: | 0.4 g |
| Operating Temperature: | -40° to 60°C (-40° to 140°F) |