- Service: Remote setup & configuration for printer software
- Compatible With: BarTender, ZebraDesigner Pro, Zebra, SATO, TSC, Brother printers
- Benefits: Reduces time to get software ready for use
Designed for use on small pharmaceutical vials, these blank polypropylene labels excel on curved surfaces. They come standard with the Tageos EOS-202 inlay and NXP UCODE 9 integrated circuit. The Tageos EOS-202 features 96 bits of EPC memory and 96 bits of TID memory. This label boast a read range of up to 3.9 m (12.8 ft) and meets ARC Spec S for Dose ID labeling applications.
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
The Zebra PolyPro 3000T Pharma RFID Label with the Tageos EOS-202 U9 inlay is intended for use on small glass vials and plastic syringes with curved surfaces. Using this Zebra RFID label alongside Zebra printers and RFID readers maximizes the benefits of RFID for the identification of small items.
| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal UHF Class 1 Gen 2v2 (ISO/IEC 18000-63) |
| Operating Frequency: | Global (865-928 MHz) |
| IC Type: | NXP UCODE 9 |
| Memory: | EPC 96 Bits, User 0 Bits, TID 96 Bits |
| EPC Memory Content: | Serialized, Not Guaranteed Unique |
| Max Read Distance: | Up to 3.9 m (12.8 ft) - Frequency and Surface Dependent |
| Applicable Surface Materials: | Glass, Plastic, Cardboard, PVC, and Rubber |
| Tag Form Factor: | Label Tag |
| Tag Materials: | PolyPro 3000T |
| Recommended Ribbon: | Zebra's 3200 Wax/Resin |
| Attachment Method: | Permanent Adhesive |
| Dimensions: | 25.4 x 14.0 mm (1 x 0.55 in) |
| Weight: | 0.3 g |
| Operating Temperature: | -40° to +85°C (-40° to +185°F) |