Key Features
- Autopilot: Optimizes reader operation for environment.
- 4 Antenna Ports, expandable to 32 with Antenna Hub.
- RF Sensitivity: -84 dBm for greater accuracy and range.
Xerafy's XS Wedge RFID Tags offer outstanding performance in the most demanding environments. Built to withstand extreme temperatures, these IP 68 rated tags are manufactured with high performance polymer for the casing to ensure exceptional dirt, chemical, UV, and wear resistance.
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
Xerafy XS Wedge RFID Tags are manufactured with an unique, round design that allows them to be easily embedded in metal. These ceramic UHF RFID tags deliver a read range of up to 1 m (3.3 ft) at optimal performance.
View Xerafy Comparison Guide| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal UHF Class 1 Gen 2 (ISO 18000-6C) |
| Operating Frequency: | FCC (902-928 MHz), ETSI (865-868 MHz) |
| IC Type: | Alien Higgs-9 |
| Memory: | EPC 96 bits, User 688 bits, TID 48 bits |
| EPC Memory Content: | Unique, Synchronized |
| Max Read Distance - Handheld, US: | Up to 0.5 m (1.6 ft) |
| Max Read Distance - Handheld, EU: | Up to 0.4 m (1.3 ft) |
| Max Read Distance - Fixed, US: | Up to 1 m (3.3 ft) |
| Max Read Distance - Fixed, EU: | Up to 0.8 m (2.6 ft) |
| Applicable Surface Materials: | Metallic Surfaces |
| Tag Form Factor: | Hard Tag |
| Tag Materials: | Industry Grade Polymer |
| Attachment Method: | Press Fit, Embedded |
| Dimensions: | ø 10.3 x 4.6 mm (ø 0.405 x 0.181 in) |
| Weight: | 8 g |
| Operating Temperature: | -40° to +85°C (-40° to +185°F) |