- Autopilot: Optimizes reader operation for environment.
- 4 Antenna Ports, expandable to 32 with Antenna Hub.
- RF Sensitivity: -84 dBm for greater accuracy and range.
The Xerafy XS Dot RFID Tag is designed to offer the smallest size for critical industrial applications. The XS Dot can be mounted on metal and can withstand high temperatures. The Dot XS is round and measures in at 6 mm (0.24 in) diameter by 2.5 mm (0.1 in) thick, with a read distance of 1.5 m (4.9 ft). Xerafy's ceramic technology ensures the XS Dot can perform on metal and in harsh environments.
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
The XS Dot is a tiny RFID tag. This on metal tag is small enough to fit on the tip of a small finger yet still offers IP 68 ruggedness and a read range of 5 feet.
View Xerafy Comparison Guide| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal UHF Class 1 Gen 2 (ISO 18000-6C) |
| Operating Frequency: | FCC (902-928 MHz), ETSI (865-868 MHz) |
| IC Type: | Alien Higgs-9 |
| Memory: | EPC 96 bits, User 688 bits, TID 48 bits |
| EPC Memory Content: | Unique, Synchronized |
| Max Read Distance - Fixed: | Up to 1.5 m (4 ft) |
| Max Read Distance - Handheld: | Up to 1 m (3 ft) |
| Applicable Surface Materials: | Metallic or Non-metallic Surfaces |
| Tag Form Factor: | Hard Tag |
| Tag Materials: | Ceramic |
| Attachment Method: | Epoxy |
| Dimensions: | Ø 6 x 2.5 mm (Ø 0.25 x 0.1 in) |
| Weight: | 0.34 g |
| Operating Temperature: | -40° to +85°C (-40° to +185°F) |