- Autopilot: Optimizes reader operation for environment.
- 4 Antenna Ports, expandable to 32 with Antenna Hub.
- RF Sensitivity: -84 dBm for greater accuracy and range.
Xerafy's XS Dash RFID tags are high performance, on-metal tags ideal for tracking metal asset. The XS Dash's rectangular shape makes it the perfect match for tools and instruments, while its rugged construction ensures its high performance in harsh environments. The XS Dash is IP68 rated and can survive in temperatures between -40°C to +150°C (-40°F to +302°F). Given the tag's small form factor, the XS Dash has an impressive read range of up to 2 m (6.6 ft).
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
The Xerafy XS Dash RFID tag is one of the smallest on-metal tags available today. The XS Dash is equipped with the Alien Higgs-9 IC and features 688 bits of user memory.
View Comparison Guide| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal UHF Class 1 Gen 2 (ISO 18000-6C) |
| Operating Frequency: | FCC (902-928 MHz), ETSI (866-868 MHz) |
| IC Type: | Alien Higgs-9 |
| Memory: | EPC 96 bits, User 688 bits, TID 48 bits |
| EPC Memory Content: | Unique, Synchronized |
| Max Read Distance - Fixed: | Up to 2 m (6.6 ft) |
| Max Read Distance - Handheld: | Up to 1.5 m (4.9 ft) |
| Applicable Surface Materials: | Metal and Non-metallic Surfaces |
| Tag Form Factor: | Hard Tag |
| Tag Materials: | Ceramic |
| Attachment Method: | Epoxy |
| Dimensions: | 12.3 x 3.0 x 2.2 mm (0.48 x 0.12 x 0.09 in) |
| Weight: | 0.44 g |
| Operating Temperature: | -40° to +85°C (-40° to +185°F) |