- Performance: 1,300+ tags per second read rate
- Connectivity: eConnex, Bluetooth 5.3, Wi-Fi 6, USB-C
- Features: Tri-function programmable trigger, integrated 1D/2D imager
The Xerafy XPLATE RFID Tag is a smart, RAIN RFID nameplate that enables asset tracking and identification of equipment in the field. The proprietary Xerafy technology solves the problem of read angle at height by offering multi-directional, long-range performance.
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
The Xerafy XPLATE RFID Tag is an all-weather tagging solution designed to deliver superior reliability and accuracy for critical assets. This durable, stainless steel, nameplate is fully customizable and is ready for all types of visual identification markings, including stamping, embossing, printing, or laser engraving.
View Comparison Guide| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal UHF Class 1 Gen 2 |
| Operating Frequency: | FCC (902-928 MHz), ETSI (865-868 MHz) |
| IC Type: | Impinj M750 |
| Memory: | EPC 96 Bits, User 32 Bits, TID 96 Bits |
| EPC Memory Content: | Unique, Synchronized |
| Max Read Distance: | Up to 10 m (32.81 ft) |
| Applicable Surface Materials: | Metallic and Non-Metallic Surfaces |
| Tag Form Factor: | Hard Tag |
| Tag Materials: | Industry Grade Polymer and Stainless Steel Plate |
| Attachment Method: | Pop Rivets, Screws, Welding, Adhesive |
| Dimensions: | 85 x 59.30 x 15.40 mm (3.35 x 2.31 x 0.61 in) |
| Dimensions- Metal Plate: | 85 x 50.80 mm (3.35 x 2 in) |
| Weight: | 11.8 g |
| Operating Temperature: | -40° to +85°C (-40° to +185°F) |