- Ports: 4-Port UHF RFID Reader
- Connectivity: LAN and client USB interfaces (Wifi/BT via adapter)
- Performance: 750+ tags/sec, over 9 m (30 ft) read range
*This product is reaching end-of-life and will soon be discontinued. Visit Xerafy Metal Skin Titanium RFID Label | NXP UCODE 9 for a recommended replacement product.*
The Titanium Metal Skin is a revolutionary RFID label for smart tagging both metallic and non-metallic assets. The Titanium Metal Skin is extremely flexible and has a low profile to fit small assets like smart phones and tablets. Compliant to EPCglobal UHF Gen2 and ISO 18000-6C standards, the Titanium Metal Skin is cost effective and versatile for a wide range of applications from product authentication and IT asset tracking, to global tracking of assets shipped and anti-counterfeiting of high value items and medical supplies. Titanium Metal Skin is available in individual label form.
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
The Xerafy Titanium Metal Skin Label is a versatile on-and-off metal label with a paper-thin profile that can be printed on and encoded through an RFID printer.
View Comparison Guide| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal UHF Class 1 Gen 2 (ISO 18000-6C) |
| Operating Frequency: | FCC (902-928 MHz); ETSI (865-868 MHz) |
| IC Type: | Impinj Monza 5 |
| Memory: | EPC 128 bits, User 32 bits, TID 48 bits |
| EPC Memory Content: | Not guaranteed unique |
| Max Read Distance: | Up to 1.2m (4 ft) |
| Applicable Surface Materials: | Metal and non-metallic substrates |
| Tag Form Factor: | Label tag |
| Tag Materials: | White thermal transfer face stock |
| Recommended Ribbon: | Full Resin |
| Attachment Method: | High performance adhesive |
| Dimensions: | 45 x 5.6 x 0.86 mm (1.77 x 0.22 x 0.03 in) |
| Weight: | 1 g |
| Operating Temperature: | -40° to +85°C (-40° to +185°F) |