- Print Speed & Resolution: Up to 14 ips at 203/305 dpi, 6 ips at 609 dpi
- RFID Technology: UHF Gen 2 ISO/IEC 18000-6C with seamless encoding
- Durable Construction: Die-cast aluminum frame with metal casing
*This product is reaching end-of-life and will soon be discontinued. Please contact us for a recommended replacement product.*
Xerafy's Metal Skin Titanium RFID Labels are the smallest labels in the Metal Skin series. Ideally suited for attaching to electronics, IT equipment, and medical supplies, the Metal Skin Titanium is a printable label with industrial strength adhesive. The Metal Skin Titanium supports RF Identification, and can be read from up to 2.5 m (8.2 ft) away while on metal and up to 1 m (3.3 ft) away while on non-metal surfaces such as plastic. Equipped with the NXP UCODE 9 IC, these labels have 96 bits of EPC memory and 96 bits of TID memory, and with an IP 68 rating, this RFID label is also waterproof and dustproof.
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
The Xerafy Metal Skin Titanium RFID Label is ideal for asset tracking applications where size is critical. At 45 x 5.6 mm (1.77 x 0.22 in), the Metal Skin Titanium can reliably track metal and non-metal assets that lack large tag application areas.
View Comparison Guide| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal UHF Class 1 Gen 2 (ISO 18000-6C) |
| Operating Frequency: | FCC (902-928 MHz), ETSI (865-868 MHz) |
| IC Type: | NXP UCODE 9 |
| Memory: | EPC 96 Bits, User 0 Bits, TID 96 Bits |
| EPC Memory Content: | Unique, Synchronized |
| Max Read Distance - On Metal: | Up to 2.5 m (8.20 ft) |
| Max Read Distance - Off Metal: | Up to 1 m (3.28 ft) |
| Applicable Surface Materials: | Metallic and Non-Metallic Surfaces |
| Tag Form Factor: | Label Tag |
| Tag Materials: | White Thermal Transfer Face Stock |
| Recommended Ribbon: | Not Published |
| Attachment Method: | Industrial Adhesive |
| Dimensions: | 45 x 5.6 x 1 mm (1.77 x 0.22 x 0.04 in) |
| Weight: | 0.8 g |
| Operating Temperature: | -40° to +85°C (-40° to +185°F) |