- Performance: 1,300+ tags per second read rate
- Connectivity: eConnex, Bluetooth 5.3, Wi-Fi 6, USB-C
- Features: Tri-function programmable trigger, integrated 1D/2D imager
The Xerafy TEX TRAK is a UHF washable tag designed for textile inventory management. The 55 mm x 12 mm (2.17 x 0.47 in) TEX TRAK offers a read range of up to 6 m (19.7 ft) and can withstand exposure to high temperatures in water, sterilizing heat, and drying, surviving more than 100 commercial washing cycles.
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
With excellent durability throughout the entire laundry washing and drying cycle, the Xerafy TEX TRAK is built to last through the entire lifecycle of a piece of clothing or uniform. This tag is IP 68 rated and features a robust, slim, and flexible silicone case.
View Comparison Guide| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal UHF Class 1 Gen 2 (ISO 18000-6C) |
| Operating Frequency: | Global (860-960 MHz) |
| IC Type: | NXP UCODE 9 |
| Memory: | EPC 96 Bits, User 0 Bits, TID 96 Bits |
| EPC Memory Content: | Unique, Synchronized |
| Max Read Distance - Off Metal: | Up to 6 m (19.69 ft) |
| Max Read Distance - On Metal: | Not Published |
| Applicable Surface Materials: | Textiles, Garments, Linens |
| Tag Form Factor: | Flexible Label Tag |
| Tag Materials: | Silicone |
| Attachment Method: | Sewn |
| Dimensions: | 55 x 12 x 2.5 mm (2.17 x 0.47 x 0.10 in) |
| Weight: | 1.99 g |
| Operating Temperature: | -40° to +85°C (-40° to +185°F) |