- Interface: Streamlined and user-friendly
- Features: Read, write, lock, and unlock tags
- Encoding: Eliminate tedious manual tag encoding
The Xerafy ROSWELL Autoclavable RFID Tag is specifically designed for use in harsh environments. Constructed with two cylindrical metal cases and a thin, high-temperature resistant substrate, this tag is highly resistant to chemical cleaning and autoclave cycles. The ROSWELL Autoclavable tag is FDA UDI compliant and is optimized for use cases such as tagging surgical trays and medical devices. This Xerafy Roswell Autoclavable tag is equipped with the Alien Higgs-9 IC, featuring 688 bits of user memory, 34% more than the prior Higgs-3 version.
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
The Xerafy ROSWELL Autoclavable RFID Tag is an ultra-rugged on metal RFID tag that meets the high temperature and pressure requirements for use in autoclaves. Its high durability, convenient attachment options, and Alien Higgs-9 IC make it suitable for a wide variety of uses including autoclavable surgical trays, oil and gas valve management, food processing plants, and automotive manufacturing.
View Comparison Guide| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal UHF Class 1 Gen 2 |
| Operating Frequency: | FCC (902-928 MHz), ETSI (865-868 MHz) |
| IC Type: | Alien Higgs-9 |
| Memory: | EPC 96 Bits, User 688 Bits, TID 64 Bits |
| EPC Memory Content: | Unique, Synchronized |
| Max Read Distance: | Fixed Reader: Up to 5 m (16.4 ft) Handheld Reader: Up to 3.5 m (11.48 ft) |
| Applicable Surface Materials: | Metallic Surfaces |
| Tag Form Factor: | Hard Tag |
| Tag Materials: | High-Performance Engineered Polymer, Stainless Steel |
| Attachment Method: | Welding, Rivets, Screws, Cable Ties |
| Dimensions: | 48 x 28 x 13.50 mm (1.89 X 1.10 X 0.53 in) |
| Weight: | 44 g |
| Operating Temperature: | -40° to + 85°C (-40° to +185°F) |
| Application Temperature: | -40 to +250°C (-40 to +482°F) |