- Interface: Streamlined and user-friendly
- Features: Read, write, lock, and unlock tags
- Encoding: Eliminate tedious manual tag encoding
The Xerafy Pod Trak 60 RFID Tag is the smallest tag in the Pod Trak series. This tag delivers a high-performance, budget-friendly tracking solution for returnable packaging and assets. It can be easily mounted using adhesive or zip ties, facilitating quick deployment even on assets with irregular surfaces. With a read range of up to 6 m (19.69 ft) on plastic surfaces, the Pod Trak 60 is built with a PVC shell that fully protects the tag from dust, water, and impacts.
Data Sheet – Xerafy Pod Trak 60 RFID Tag | NXP UCODE 9
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
The Xerafy Pod Trak 60 RFID Tag features the durability and read range necessary for asset tracking in complex supply chains. At 60 x 20 mm (2.36 x 0.79 in), the Pod Trak 60 can fit on a wide variety of returnable assets.
View Xerafy Comparison Guide| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal UHF Class 1 Gen 2 |
| Operating Frequency: | Global (860-928 MHz) |
| IC Type: | NXP UCODE 9 |
| Memory: | EPC 96 Bits, User 0 Bits, TID 96 Bits |
| EPC Memory Content: | Unique, Synchronized |
| Max Read Distance: | Fixed Reader: Up to 6 m (19.69 ft) Handheld Reader: Up to 4 m (13.12 ft) |
| Applicable Surface Materials: | Non-Metallic Surfaces |
| Tag Form Factor: | Hard Tag |
| Tag Materials: | PVC |
| Attachment Method: | Rivets, Screws, Zip Ties, Industrial Adhesive |
| Dimensions: | 60 x 20 x 0.88 mm (2.36 x 0.79 x 0.03 in) |
| Weight: | 2.4 g |
| Operating Temperature: | -40° to +55°C (-40° to +131°F) |