Key Features
- Autopilot: Optimizes reader operation for environment.
- 4 Antenna Ports, expandable to 32 with Antenna Hub.
- RF Sensitivity: -84 dBm for greater accuracy and range.
Xerafy's Platinum Metal Skin Labels offer cost-effective performance on and off metallic surfaces. With a thin profile and printable laminated material, these versatile UHF labels deliver industry-grade visibility across a wide array applications.
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
Equipped with a paper-thin profile, the Xerafy Platinum Metal Skin Label is a versatile on-and-off metal label ideally suited for housewares, electronic equipment, computer, laptops, cosmetics, and foil-based packaging applications.
| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal UHF Class 1 Gen 2 (ISO 18000-6C) |
| Operating Frequency: | FCC (902-928 MHz) |
| IC Type: | Alien Higgs 4 |
| Memory: | EPC 128 bits, User 128 bits, TID 96 bits |
| EPC Memory Content: | Not guaranteed unique |
| Max Read Distance: | Up to 1.2m (4 ft) |
| Applicable Surface Materials: | Metal and non-metallic substrates |
| Tag Form Factor: | Label tag |
| Tag Materials: | White thermal transfer face stock |
| Recommended Ribbon: | Full Resin |
| Attachment Method: | High performance adhesive |
| Dimensions: | 58 x 19 x 0.8 mm (2.28 x 0.75 x 0.03 in) |
| Weight (per roll): | 1600 g |
| Operating Temperature: | -40° to +85°C (-40° to +185°F) |