- Performance: Cost-effective on and off metallic surfaces
- Material: Thin profile, printable laminated material
- Application: Versatile for housewares, electronics, and foil packaging
*This product is reaching end-of-life and will soon be discontinued. Visit Xerafy Metal Skin Platinum RFID Label | NXP UCODE 9 for a recommended replacement product.*
Xerafy's Platinum Metal Skin Labels offer cost-effective performance on and off metallic surfaces. With a thin profile and printable laminated material, these versatile UHF labels deliver industry-grade visibility across a wide array applications.
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
Equipped with a paper-thin profile, the Xerafy Platinum Metal Skin Label is a versatile on-and-off metal label ideally suited for housewares, electronic equipment, computer, laptops, cosmetics, and foil-based packaging applications.
View Comparison Guide| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal UHF Class 1 Gen 2 (ISO 18000-6C) |
| Operating Frequency: | FCC (902-928 MHz), ETSI (865-868 MHz) |
| IC Type: | Impinj Monza R6-P |
| Memory: | EPC 128/96 Bits, User 32/64 Bits, TID 48 Bits |
| EPC Memory Content: | Unique, auto-serialized |
| Max Read Distance - On Metal: | Up to 4 m (13 ft) |
| Max Read Distance - Off Metal: | Up to 1 m (3.3 ft) |
| Applicable Surface Materials: | Metal and non-metallic substrates |
| Tag Form Factor: | Label tag |
| Tag Materials: | White thermal transfer face stock |
| Recommended Ribbon: | Full Resin |
| Attachment Method: | High performance adhesive |
| Dimensions: | 58.5 x 19 x 1.1 mm (2.3 x 0.75 x 0.04 in) |
| Weight - Per Roll: | 1.2 kg (2.64 lbs) |
| Operating Temperature: | -40° to +85°C (-40° to +185°F) |