- Autopilot: Optimizes reader operation for environment.
- 4 Antenna Ports, expandable to 32 with Antenna Hub.
- RF Sensitivity: -84 dBm for greater accuracy and range.
Xerafy’s PICO Plus Series UHF RFID tags are UHF RFID metal-mount tags designed with high-performance engineered polymer, meant for production applications where critical and potentially hazardous situations require reliable identification of assets. Equipped with the Alien Higgs-9 IC, the PICO Plus features 96 bits EPC, 48 bits TID, and 688 bits user memory.
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
The IP68 rated PICO Plus achieves stunning read ranges and can be attached to weapons, tools, and medical devices. The PICO Plus is one of the larger tags in the Plus series from Xerafy. It offers up to a 10 foot read range and a durable form factor that can survive up to 200°C (392°F).
View Comparison Guide| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal UHF Class 1 Gen 2 (ISO 18000-6C) |
| Operating Frequency: | FCC (902-928 MHz), ETSI (866-868 MHz) |
| IC Type: | Alien Higgs-9 |
| Memory: | EPC 96 bits, User 688 bits, TID 48 bits |
| EPC Memory Content: | Unique, Synchronized |
| Max Read Distance - Handheld: | Up to 2 m (6.6 ft) |
| Max Read Distance - Fixed: | Up to 3 m (9.8 ft) |
| Applicable Surface Materials: | Metallic Surfaces |
| Tag Form Factor: | Hard Tag |
| Tag Materials: | Industrial Grade Polymer |
| Attachment Method: | Industrial Adhesive |
| Dimensions: | 17.7 x 10.9 x 5 mm (0.70 x 0.43 x 0.20 in) |
| Weight: | 2 g |
| Operating Temperature: | -40° to +85°C (-40° to +185°F) |