- Interface: Streamlined and user-friendly
- Features: Read, write, lock, and unlock tags
- Encoding: Eliminate tedious manual tag encoding
Xerafy’s PICO Off UHF RFID tags are UHF RFID off metal tags, designed to fit on small, plastic tools and devices in tough industrial environments. With a 2 m (6.5 ft) read range on plastic surfaces, this compact tag is durable against high temperatures, chemicals, and water. It supports fast deployment using epoxy, heat-shrink tubes, or adhesive, and offers item-level tracking with a unique ID and user memory.
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
The PICO Off is an off metal RFID tag with a read range of 2 m (6.5 ft) – a longer than average read range for a tag with a very small form factor. The PICO Off is designed to be attached to small plastic tools where its small size and durability are very advantageous.
View Xerafy Comparison Guide| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal UHF Class 1 Gen 2 (ISO 18000-6C) |
| Operating Frequency: | FCC (902-928 MHz), ETSI (866-868 MHz) |
| IC Type: | Alien Higgs-9 |
| Memory: | EPC 96 Bits, User 688 Bits, TID 48 Bits |
| EPC Memory Content: | Unique, Synchronized |
| Max Read Distance: | Up to 2 m (6.56 ft) |
| Applicable Surface Materials: | Non-Metallic Surfaces |
| Tag Form Factor: | Hard Tag |
| Tag Materials: | Ceramic |
| Attachment Method: | Industrial Adhesive |
| Dimensions: | 12.8 x 7.08 x 3.08 mm (0.50 x 0.28 x 0.12 in) |
| Weight: | 1.4 g |
| Operating Temperature: | -40° to +85°C (-40° to +185°F) |