- Autopilot: Optimizes reader operation for environment.
- 4 Antenna Ports, expandable to 32 with Antenna Hub.
- RF Sensitivity: -84 dBm for greater accuracy and range.
Xerafy’s PICO In Series UHF RFID tags are UHF RFID on-metal tags designed to be embedded in metal. The Pico-In can be embedded into the head of a bolt to RFID enable any aviation, automotive, or manufacturing product. The IP68 rated PICO In is operational up to 85°C (185°F) and can survive temperatures up to 220°C (428°F). The PICO In can be attached to weapons, tools, and medical devices.
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
The PICO In can be embedded into the head of a bolt to RFID enable any aviation, automotive, or manufacturing product. The PICO In is equipped with the Alien Higgs-9 IC, offering a large user memory bank of 688 bits while maintaining the small form factor of the Pico In Plus.
View Xerafy Comparison Guide| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal UHF Class 1 Gen 2 (ISO 18000-6C) |
| Operating Frequency: | FCC (902-928 MHz), ETSI (866-868 MHz) |
| IC Type: | Alien Higgs-9 |
| Memory: | EPC 96 bits, User 688 bits, TID 48 bits |
| EPC Memory Content: | Unique, Synchronized |
| Max Read Distance - Handheld: | Up to 1.4 m (4.6 ft) |
| Max Read Distance - Fixed: | Up to 2 m (7 ft) |
| Applicable Surface Materials: | Metallic and Non-metallic Surfaces |
| Tag Form Factor: | Hard tag |
| Tag Materials: | Ceramic |
| Attachment Method: | Embeddable, Epoxy Injection Mould |
| Dimensions: | 12.8 x 7.1 x 3.1 mm (0.5 x 0.28 x 0.12 in) |
| Weight: | 1.4 g |
| Operating Temperature: | -40° to +85°C (-40° to +185°F) |