Key Features
- Performance: 1,300+ tags per second read rate
- Connectivity: eConnex, Bluetooth 5.3, Wi-Fi 6, USB-C
- Features: Tri-function programmable trigger, integrated 1D/2D imager
The Xerafy MICRO Power RFID Tag is a small, rugged RFID tag that offers reliable operation in harsh environments. This IP68 rated tag is composed of a high-performance engineered polymer for extra durability against high temperatures and caustic chemicals.
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
The Xerafy MICRO Power RFID Tag delivers full on-metal and high-temperature RFID performance in a small form factor.
View Comparison Guide| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal UHF Class 1 Gen 2 |
| Operating Frequency: | FCC (902-928 MHz), ETSI (865-868 MHz) |
| IC Type: | Impinj M750 |
| Memory: | EPC 96 Bits, User 32 Bits, TID 96 Bits |
| EPC Memory Content: | Unique, Synchronized |
| Max Read Distance: | Up to 4 m (13.12 ft) |
| Applicable Surface Materials: | Metallic Surfaces |
| Tag Form Factor: | Hard Tag |
| Tag Materials: | Industry Grade Nylon Polymer, Stainless Steel |
| Attachment Method: | Pop Rivets, Screws, Cable Ties, Industrial Adhesive |
| Dimensions: | 32 x 10.8 x 6 mm (1.25 x 0.43 x 0.24 in) |
| Weight: | 3 g |
| Operating Temperature: | -40° to +85°C (-40° to +185°F) |