Key Features
- Performance: 1,300+ tags per second read rate
- Connectivity: eConnex, Bluetooth 5.3, Wi-Fi 6, USB-C
- Features: Tri-function programmable trigger, integrated 1D/2D imager
The Xerafy MICRO Heat RFID Tag is a high-temperature RFID tag that operates reliably in harsh environments. This rugged tag can be mounted on metal assets using screws, cable ties, or industrial adhesives.
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
The Xerafy MICRO Heat RFID Tag is rugged and able to survive high-temperatures at up to 215°C (419°F).
View Xerafy Comparison Guide| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal UHF Class 1 Gen 2 (ISO 18000-6C) |
| Operating Frequency: | FCC (902-928 MHz), ETSI (865-868 MHz) |
| IC Type: | Alien Higgs-4 |
| Memory: | EPC 128 Bits, User 128 Bits, TID 64 Bits |
| EPC Memory Content: | Unique, Synchronized |
| Max Read Distance: | Up to 4 m (13.12 ft) |
| Applicable Surface Materials: | Metallic Surfaces |
| Tag Form Factor: | Hard Tag |
| Tag Materials: | High Temperature Polymer |
| Attachment Method: | Screws, Cable Ties, Industrial Adhesive |
| Dimensions: | 32 x 15 x 2.10 mm (1.65 x 0.59 x 0.08 in) |
| Weight: | 2.20 g |
| Operating Temperature: | -40° to +85°C (-40° to +185°F) |