- RFID Capabilities: UHF EPC Gen 2 V2.1, specialized on-metal tag support
- Print Specifications: 203/300 dpi resolution, 14 ips speed, 104 mm (4.09") width
- Connectivity: USB, Serial, Ethernet, Bluetooth
*This product is reaching end-of-life and will soon be discontinued. Visit Xerafy Metal Skin Delta RFID Label | M830 for a recommended replacement product.*
Xerafy's Metal Skin Delta RFID Labels are most flexible labels in the Metal Skin series. The Metal Skin Delta combines flexibility with a high performance adhesive, making the Delta ideal for curved and irregular surfaces. The Metal Skin Delta supports RF Identification, and can be read by a fixed reader from up to 4.5 m (14.8 ft) away. Equipped with the Impinj Monza R6-P IC, these labels have 128 bits of EPC memory, 48 bits of TID memory, and 32 bits of user memory. With an IP 68 rating, this RFID label is also waterproof and dustproof.
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
The Xerafy Metal Skin Delta RFID Label is ideal for tracking assets with curved and irregular surfaces. At 80 x 20 mm (3.15 x 0.79 in), the Metal Skin Delta is both a large, printable label and a reliable RFID tag.
View Xerafy Comparison Guide| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal UHF Class 1 Gen 2 (ISO 18000-6C) |
| Operating Frequency: | FCC (902-928 MHz), ETSI (865-868 MHz) |
| IC Type: | Impinj Monza R6-P |
| Memory: | EPC 128 Bits, User 32 Bits, TID 48 Bits |
| EPC Memory Content: | Unique, Synchronized |
| Max Read Distance - Fixed: | Up to 4.5 m (14.67 ft) |
| Max Read Distance - Handheld: | Up to 2.5 m (8.20 ft) |
| Applicable Surface Materials: | Metallic Surfaces |
| Tag Form Factor: | Label Tag |
| Tag Materials: | White Thermal Transfer Face Stock |
| Recommended Ribbon: | Not Published |
| Attachment Method: | Industrial Adhesive |
| Dimensions: | 80 x 20 x 1 mm (3.15 x 0.79 x 0.04 in) |
| Weight: | 1.6 g |
| Operating Temperature: | -40° to +85°C (-40° to +185°F) |