- Range: 0-14 meters (0-45+ feet)
- Frequency: 860 MHz to 955 MHz
- Power: No battery required, powered by RF energy
*This product is reaching end-of-life and will soon be discontinued. Visit Xerafy XS Wedge RFID Tag | Higgs-9 for a recommended replacement product.*
Xerafy's Dot Wedge XS RFID Tags offer outstanding performance in the most demanding environments. Built to withstand extreme temperatures, these IP 68 rated tags are manufactured with high performance polymer for the casing to ensure exceptional dirt, chemical, UV, and wear resistance.
Need help selecting the right tag? Check out our tag guide.
Xerafy Dot Wedge XS RFID Tags are manufactured with an unique design that allows them to be fully embedded in metal. These ceramic UHF RFID tags deliver a read range of up to 1 m (3.3 ft) at optimal performance.
| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal UHF Class 1 Gen 2 (ISO 18000-6C) |
| Operating Frequency: | FCC (902-928 MHz), ETSI (865-868 MHz) |
| IC Type: | Alien Higgs 3 |
| Memory: | EPC 96 bits (extendable to 480 bits), User 512 bits, TID 64 bits |
| EPC Memory Content: | Unique, randomized number |
| Max Read Distance - Handheld, US: | Up to 0.5 m (1.6 ft) |
| Max Read Distance - Handheld, EU: | Up to 0.4 m (1.3 ft) |
| Max Read Distance - Fixed, US: | Up to 1 m (3.3 ft) |
| Max Read Distance - Fixed, EU: | Up to 0.8 m (2.6 ft) |
| Applicable Surface Materials: | Metallic surfaces |
| Tag Form Factor: | Hard tag |
| Tag Materials: | High performance engineered polymer |
| Attachment Method: | Press fit, embedded |
| Dimensions: | ø 10.3 x 4.6 mm (ø 0.405 x 0.181 in) |
| Weight: | 8 g |
| Operating Temperature: | -40° to +85°C (-40° to +185°F) |