- Form Factor: Compact patch, very thin (3 mm / 0.12")
- Polarization: Circular, wide beam radiation pattern
- Applications: Smart shelves, displays, panels, and tables
TSL® has drawn upon years of industry leading mobile RFID experience to design and manufacture a family of high performance, energy efficient UHF RFID modules that can be easily integrated into OEM applications such as mobile/battery powered devices or small, fixed reader applications. With a slim and compact form factor, the TSL 3417 RAIN RFID Reader Module provides flexible mounting options and support for industry standard USB and serial UART port interfaces. Equipped with the next-generation Impinj E710 reader chip, the TSL 3417 sports cutting-edge hardware and the latest anti-collision recognition algorithms, enabling read rates of ≥ 1300 tags/s. This offers multiple RF modes including High Speed Tag Acquisition Mode, High Sensitivity Mode, and Dense Reader Mode (DRM) ensuring optimal performance in even the most challenging environments.
Note: This product is a reader module – NOT a finished RFID reader – and is meant for OEM and developers to embed into products or to be used in the creation of a new finished reader. If you are interested in an existing finished reader product, check out our line of finished TSL readers.
View Data SheetNeed help selecting the right reader module? Check out our reader module guide.
The TSL 3417 is a high-performing UHF RFID reader module that offer worldwide support to accommodate global regulations. With four MMCX 50 mono-static antenna ports and four configurable 3.3V I/O lines, this highly-configurable and flexible module provides the freedom to specify an antenna perfectly tuned to your unique application.
Reduce downtime and maximize productivity and efficiency by investing in a TSL CompleteCare Maintenance Program, giving you total peace of mind. All TSL® products come with a standard 12 months Return to Base manufacturer’s warranty. To enhance your warranty, consider purchasing a CompleteCare maintenance program. With a CompleteCare maintenance program there are no unexpected repair costs and you will also benefit from significantly reduced turnaround time for your repairs, ensuring you protect the continuity of your business and maximize performance output.
Note: All TSL CompleteCare Maintenance Programs must be ordered within 30 days from the date of your hardware purchase. Your enhanced coverage begins from day one of purchasing your CompleteCare Maintenance Program and continues through the purchased period.
Units will be repaired and returned to manufacturing specification within five business days. Online Troubleshooting Guide and technicians (phone support) are included to prevent or minimize inbound repairs. Enhanced coverage excludes units that have been crushed, submerged in liquid, or damaged beyond repair. Contact Us for more detailed information.
View TSL CompleteCare Maintenance Programs| Product Type: | Reader Module |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal Class 1 Gen 2 (ISO 18000-63) |
| Operating Frequency: | Global (860–960 MHz) - see data sheet for support regions |
| Transmit Power: | 1-31.5 dBm (1mW-1.4W) Conducted Output Configurable in 0.1 dBm steps |
| Max Receive Sensitivity: | Up to -88 dBm |
| Max Receive Distance: | Not published |
| Max Read Rate: | ≥ 1300 tags/second |
| Data Interface: | USB CDC Virtual COM Port, UART - Serial Port |
| GPIO: | Four 3.3V I/O line |
| Power Source: | 5-15V DC |
| Antenna Ports: | Four MMCX 50 mono-static ports |
| Dimensions: | 42 x 68 x 6.7 mm (1.65 x 2.68 x 0.26 in) |
| Weight: | 0.034 kg (0.08 lbs) |
| IP Rating: | Not published |
| Operating Temperature: | -20° to 60°C (-4° to 140°F) |
| Host API: | Java, C#, C |
| Demo Software: | Not published |