Key Features
- Connectivity: Linux OS, REST APIs, MQTT, Ethernet, USB, Wi-Fi
- Performance: Industry-leading RFID read performance, edge computing
- Versions: R700v1 (Dual-Core 1 GHz A7), R700v2 (Dual-Core 1 GHz A53)
Part of the SlimLine range of shelving antennas, the A7060 is sought after for RFID deployments from retail product tracking to industrial / workshop tool tracking. At just 8 mm / 0.3 in. thick, the durable, high performance A7060 is specifically designed for existing shelving systems, providing real-time asset & product identification / inventory management. Custom lengths are available.
View Data SheetNeed help selecting the right antenna? Check out our antenna guide.
The Times-7 A7060 RFID antenna is built in a very small form factor and has good vertical beamwidth. This makes the antenna ideal for shelving applications.
| Product Type: | Antenna |
|---|---|
| Operating Frequency: | FCC (902-928 MHz), ETSI (864-869 MHz) |
| Polarization: | Linear |
| Gain: | 9.0 dBi |
| Max Read Distance: | Not published |
| Elevation Beamwidth: | 30° |
| Azimuth Beamwidth: | 65° |
| Connector Type: | SMA Female Side Fly Lead, 300 mm/1 ft (Connects to SMA Male) |
| Cable: | Not Included |
| Mounting: | Not published |
| Dimensions: | 600 x 250 x 8 mm (23.6 x 9.8 x 0.3 in) |
| Weight: | 1.2 kg (2.6 lbs) |
| IP Rating: | IP 54 |
| Operating Temperature: | -20° to +55°C (-4° to +131°F) |