- Type: Heavy Duty Die-Cast Aluminum Mounting Bracket
- Compatible With: 100 mm VESA, 63.5 mm RFID antenna patterns
- Features: Articulates vertically and horizontally, all hardware included
Part of the SlimLine range of multi-purpose antennas, the A6034 is an ultra-low profile high performance circular polarised flat panel antenna. With a read range of up to 9m / 29ft. and a physical span of 747mm (29.4 in.), this long length antenna is particularly suitable for portal applications where maximum read zone coverage is important.
View Data SheetNeed help selecting the right antenna? Check out our antenna guide.
The Times-7 A6034 RFID Antenna offers a very wide read zone, good aesthetics, and a rugged IP rating of 65.
The Vulcan RFID™ HDMNT-100MM Mounting Bracket MUST be used in conjunction with the RFMAX Mounting Plate for Times-7 A6034 SlimLine VESA Antenna.
We can supply you with ANY length custom cable with ANY type of connectors. If you don't see the cable you need, please contact us so we can assist you.
| Product Type: | Antenna |
|---|---|
| Operating Frequency: | FCC (902-928 MHz), ETSI (865-867 MHz) |
| Polarization: | Circular |
| Gain: | 9.0 dBic |
| Max Read Distance: | Up to 9 m (29 ft) |
| Elevation Beamwidth: | 25° |
| Azimuth Beamwidth: | 81° |
| Connector Type: | SMA female side fly lead, 300 mm/1 ft (connects to SMA male) |
| Cable: | Not Included |
| Mounting: | Integrated mounting holes |
| Dimensions: | 747 x 314 x 12 mm (29.4 x 12.4 x 0.5 in) |
| Weight: | 2.2 kg (4.8 lbs) |
| IP Rating: | IP 65 |
| Operating Temperature: | -20° to +55°C (-4° to +131°F) |