- Frequency: 902-928 MHz
- Environmental: IP67 Rated, UL 94-V2 Flammability
- Type: Right-Hand Circularly Polarized (RHCP)
The ThingMagic M7e-PICO is the smallest form factor module in the Mercury Series family of embedded UHF/RAIN RFID modules. Featuring the Impinj E310 RAIN RFID reader chip, the module has very low power consumption and is ideal for battery-operated, low cost, small form-factor portable readers. ThingMagic Pico’s wide RF output range (0 dBm to +24 dBm) is important for the read/write requirements for RFID-enabled printers and tag commissioning stations. It features a surface mount package designed for the efficiency of SMT manufacturing, driving down the total cost for embedding RFID in volume applications, including handheld devices, consumables authentication, device configuration and access control. The M7e-PICO module saves space, battery power, and money; it is small enough to fit just about anywhere, with the dimensions of 18 mm L x 21 mm W x 3.0 mm H.
Note: This product is a reader module – NOT a finished RFID reader – and is meant for OEM and developers to embed into products or to be used in the creation of a new finished reader. If you are interested in an existing finished reader product, check out our line of finished ThingMagic readers.
View Data SheetNeed help selecting the right reader module? Check out our reader module guide.
The ThingMagic M7e-PICO embedded RFID module has a wide RF output range of 24 dBm, an Impinj E310 RAIN RFID reader chip, a high read rate of 300 tags per second, and a tag read range of 3 meters. It does all of this without sacrificing any flexibility or power as it is extremely portable and is designed to be used in high volume applications. When you need to build a reader with a tiny, effective module, look no further.
View Comparison Guide| Product Type: | Reader Module |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal Gen 2V2 (ISO 18000-63) |
| Operating Frequency: | Global (see data sheet for more info) |
| Transmit Power: | 0 to +24 dBm |
| Max Receive Sensitivity: | Not Published |
| Max Receive Distance: | Over 3 m (10 ft) |
| Max Read Rate: | Up to 300 tags/second |
| Data Interface: | UART 3.3V |
| GPIO: | Four 3.3V Bidirectional Ports |
| Power Source: | DC 3.3 to 5.25 V |
| Antenna Ports: | Single 50 Ohm Connection |
| Dimensions: | 18 x 21 x 3.0 mm (0.71 x 0.83 x 0.118 in) |
| Weight: | 0.003 kg (0.007 lbs) |
| IP Rating: | Not Published |
| Operating Temperature: | -40° to 60°C (-40° to 140°F) |
| Host API: | C#/.NET, Java, C |
| Demo Software: | Not Published |