- Gain: 9 dBic Circular Polarization
- Size: 30.48cm x 30.48cm (12" x 12") Outdoor Panel Antenna
- Frequency: 902-928 MHz (FCC)
*This product is reaching end-of-life and will soon be discontinued. Please contact us for a recommended replacement product.*
The ThingMagic Elara USB RFID Reader enables easy addition of RFID into applications that require a plug-and-play desktop or fixed mount reader. Based on the industry-proven ThingMagic Nano module, the Elara adds interface and operability features that allow engineers to minimize design efforts and quickly implement RFID in any application that requires mid- or short-range read distance. The Elara supports autonomous workflows permitting rapid creation of solutions without RFID expertise nor the use of SDKs and integration tools, and it’s among the first products in the market to support a new developer-friendly interface between applications and RAIN RFID readers, the RAIN Communication Interface.
View Data Sheet View Quick Start GuideNeed help selecting the right reader? Check out our reader guide.
Designed to simplify RFID integration and enable software-free operation, the ThingMagic Elara is a plug-and-play USB reader equipped with keyboard wedge interface and pre-loaded Autonomous workflows for the most common use cases.
At Atlas RFID, we provide our customers with innovative and high-quality UHF RFID readers. If you are looking for an all-in-one plug-and-play USB RFID scanner for short and medium range applications that require a quick setup and easy customization, consider the ThingMagic Elara USB RFID Reader.
Based on the proven ThingMagic Nano module, and with industry standard RAIN Communication Interface (RCI), the Elara supports pre-loaded autonomous workflows covering the most common use cases, so no RFID expertise is required to setup and operate the unit. RCI, the newest in developer-friendly interfaces, allows for unique customization for application designers beyond the standard workflows without the reliance on software development kits (SDKs).
Download the ThingMagic Elara User Guide for more detailed product and configuration information.
| Product Type: | Fixed Reader |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal Gen 2V2 (ISO 18000-63) |
| Operating Frequency: | High Band (915-928 MHz) |
| Transmit Power: | 0 to +27 dBm in 0.01 dB steps |
| Max Receive Sensitivity: | Not published |
| Max Read Distance: | Up to 2 m (6 ft) reliant on power availability and tag size |
| Max Read Rate: | Up to 65 tags/second |
| Data Interface: | USB (RS-232 available on request) |
| GPIO: | N/A |
| Power Source: | USB cable |
| Antenna Port: | One internal antenna |
| Dimensions: | 61 x 133 x 20 mm (2.4 x 5.2 x 0.8 in) |
| Weight: | 0.18 kg (0.24 lbs) |
| IP Rating: | N/A |
| Operating Temperature: | 0° to +50°C (32° to +122°F) |
| Host API: | RAIN Communications Interface (RCI) |
| Demo Software: | Pre-loaded workflows controlled via ThingMagic Configuration Tool (TCT) |