- Range: 0-14 meters (0-45+ feet)
- Frequency: 860 MHz to 955 MHz
- Power: No battery required, powered by RF energy
The ThingMagic EL6e Embedded RFID Reader Module Developer Kit enables easy integration of embedded RFID into OEM designs. Based on the industry-proven ThingMagic Nano module, the EL6e adds interface and operability features that allow engineers to minimize design efforts and quickly embed an RFID module in any application that requires mid-or short-range read distance. The EL6e supports autonomous workflows permitting rapid creation of solutions without RFID expertise nor the use of SDKs and integration tools, and it’s among the first products in the market to support a new developer-friendly interface between applications and RAIN RFID readers, the RAIN Communication Interface. This bare board reader module can be enhanced with an optional North American range or EU range antenna designed to be physically attached to the EL6e board via standoff hardware or with an external antenna via a U.FL on-board connector.
Note: This product is a reader module developer kit – NOT a finished RFID reader – and is meant for OEM and developers to embed into products or to be used in the creation of a new finished reader. If you are interested in an existing finished reader product, check out our line of finished ThingMagic readers.
View Data Sheet View Quick Start Guide View Quick Start GuideNeed help selecting the right reader module? Check out our reader module guide.
Based on the industry-proven ThingMagic Nano module, the ThingMagic EL6e Embedded RFID Reader Module Developer Kit supports autonomous workflows permitting rapid creation of solutions without RFID expertise nor the use of SDKs and integration tools.
| Product Type: | Development Kit |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal Gen 2V2 (ISO 18000-63) |
| Operating Frequency: | Global (see data sheet for more info) |
| Transmit Power: | 0 to +27 dBm in 0.01 dB steps |
| Max Receive Sensitivity: | Not published |
| Max Read Distance: | Up to 2 m (6 ft) - reliant on power availability, antenna choice, and tag size |
| Max Read Rate: | Up to 65 tags/second |
| Data Interface: | USB |
| GPIO: | Four 3.3V GPIO ports: 1 input (sensor), 1 service, and 2 output (indicator) lines |
| Power Source: | USB cable |
| Antenna Ports: | U.FL connector for an externally mounted antenna |
| Dimensions - Without Antenna: | 50 x 122.5 x 10.5 mm (1.97 x 4.82 x 0.41 in) |
| Dimensions - With Antenna: | 50 x 122.5 x 15.5 mm (1.97 x 4.82 x 0.61 in) |
| Weight: | 0.045 kg (0.1 lbs) |
| IP Rating: | N/A |
| Operating Temperature: | 0° to +50°C (32° to +122°F) |
| Host API: | RAIN Communications Interface (RCI) |
| Demo Software: | Pre-loaded workflows controlled via ThingMagic Configuration Tool (TCT) |