- RFID Technology: HF ISO/IEC 15693 and ISO/IEC 14443 with integrated NFC
- Print Speed & Resolution: Up to 14 ips at 203/305 dpi or 6 ips at 609 dpi
- Media Capacity: 254 mm (10 in) diameter roll; 600 m (1968 ft) ribbon capacity
*All sales are final. Product cannot be returned or exchanged.*
The Tageos EOS-970 HF Paper Tag performs well in a variety of library and media management applications, as well as other applications that require checkout and check-in of multiple items. Alternatively, the Tageos EOS-970 can be used to track assets in multiple industries, including automotive, healthcare, manufacturing, and logistics. The Tageos EOS-970 is equipped with the NXP ICODE SLIX2 integrated circuit featuring 2560 bits, or 2.5 kilobits, of user memory and flexible user memory segmentation.
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
The Tageos EOS-970 is a high-performing HF tag that enables the efficient identification of stacked tagged items, especially stacked books and media. The NXP ICODE SLIX2 IC enables the Tageos EOS-970 to hold 2560 bits of data.
| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | 15693, Type 5 Tag |
| Operating Frequency: | 13.56 MHz |
| IC Type: | NXP ICODE SLIX2 |
| Memory: | 2560 Bits |
| EPC Memory Content: | N/A |
| Max Read Distance: | Testing Recommended |
| Applicable Surface Materials: | Glass, Plastic, Wood, Cardboard |
| ARC Approved Categories: | N/A |
| Tag Form Factor: | Paper Tag |
| Tag Materials: | Printable White Paper (Thermal Transfer) |
| Recommended Ribbon: | Not Published |
| Attachment Method: | Permanent Adhesive |
| Dimensions: | 50 x 80 mm (1.97 x 3.15 in) |
| Weight: | 1.11 g |
| Operating Temperature: | -40° to +85°C (-40° to +185°F) |