- RFID Technology: HF ISO/IEC 15693 and ISO/IEC 14443 with integrated NFC
- Print Speed & Resolution: Up to 14 ips at 203/305 dpi or 6 ips at 609 dpi
- Media Capacity: 254 mm (10 in) diameter roll; 600 m (1968 ft) ribbon capacity
*All sales are final. Product cannot be returned or exchanged.*
The Tageos EOS-940 HF Paper Tag combines high-performance and versatility with extended user memory. The square shape of the Tageos EOS-940 is ideal for many applications, such as media libraries, automotive, healthcare, industrial manufacturing, and logistics. The Tageos EOS-940 is equipped with the NXP ICODE SLIX2 integrated circuit. The NXP ICODE SLIX2 features 2560 bits, or 2.5 kilobits, of user memory with flexible user memory segmentation.
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
The Tageos EOS-940 is a small, square HF tag ideally suited for library and media management. This tag comes standard with the NXP ICODE SLIX2 IC which features a large user memory bank that can hold 2560 bits of data.
| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | 15693, Type 5 Tag |
| Operating Frequency: | 13.56 MHz |
| IC Type: | NXP ICODE SLIX2 |
| Memory: | 2560 Bits |
| EPC Memory Content: | N/A |
| Max Read Distance: | Testing Recommended |
| Applicable Surface Materials: | Glass, Plastic, Wood, Cardboard |
| ARC Approved Categories: | N/A |
| Tag Form Factor: | Paper Tag |
| Tag Materials: | Printable White Paper (Thermal Transfer) |
| Recommended Ribbon: | Not Published |
| Attachment Method: | Permanent Adhesive |
| Dimensions: | 50 x 50 mm (1.97 x 1.97 in) |
| Weight: | 0.71 g |
| Operating Temperature: | -40° to +85°C (-40° to +185°F) |